Město podepsalo memorandum s firmou ČEZ a nyní se budou vybírat lokality, kde by dobíjecí místa měla být.
Auta poháněná elektrickou energií by pak mohlo používat i město. Informoval o tom náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Dobíjecí místa

Dobíjecí místa by mohla začít fungovat v příštím roce.
„Dobíjecí místo by mělo být například u ČEZ Areny, v AFI Paláci nebo u obchodního domu Globus, tedy tam, kde je velká koncentrace lidí. Lokality ale budeme ještě vybírat. Primárně by to měla být místa na městských pozemcích," řekl Martin Bílek.
Město by mělo od společnosti ČEZ získat na zkoušku jeden elektromobil s tím, že pokud se vozidlo osvědčí, město může několik vozidel pořídit pro městské firmy.
„Jestliže nám budou elektromobily vyhovovat, můžeme jich později několik koupit," uvedl náměstek. Město svoje vozidla a vozy svých firem musí pravidelně měnit a právě při této příležitosti může elektromobily nakoupit.

Budou populární?

V České republice zatím elektromobily nejsou příliš populární a většina měst stojany pro dobíjení nemá. V některých jiných zemích, jako je například Norsko, jsou ale taková vozidla populární.
Jejich provoz není drahý a navíc jsou vozidla na elektrickou energii ekologická.
V elektromobilitě se v tuzemsku kromě ČEZ angažují i další firmy. Například společnost Pražská energetika provozuje v hlavním městě desítku nabíjecích stanic a instalaci dalších chystá.
Společnosti E.ON a RWE uzavřely spolupráci s automobilkami Mercedes-Benz a Citroën.