Ze zahájení provozu veterinární kliniky se radují zejména majitelé koní, kteří dosud museli kvůli operacím jezdit do Německa nebo Rakouska. V Novém Dvoře u Heřmanova Městce převezme jejich čtyřnohého kamaráda tým složený z kapacit, které mají zkušenosti ze zahraničí a používají k práci nejmodernější postupy a přístroje. V týmu je například vynikající chirurg Doc. MVDr. Jana Mezerová, specialista na ortopedické vyšetření MVDr. Jakub Plachý, zkušená anestezioložka MVDr. Katalin Sinka nebo specialistka na malá zvířata MVDr. Mirka Chalupská.

Hned při vstupu do veterinární kliniky se návštěvník dozví, že není pouze v „koňské nemocnici“, k ošetření a léčbě jsou přijímána všechna zvířata bez ohledu na velikost, cenu nebo původ. V objektu se nachází špičkové přístroje, jako je například gama kamera, kterou má heřmanoměstecká klinika jako první v republice. Díky ní lze u zvířete brzy odhalit bolestivé ložisko a začít velmi rychle s operací nebo se rozhodnout o další léčbě.

Při prohlídce kliniky dnes návštěvníci mohou vidět ordinace, operační sály, jednotku pooperační intenzivní péče a další prostory. Objekt je otevřen nonstop, což je dobrá zpráva pro majitele zvířat, která potřebují rychlou veterinární pomoc třeba v nočních hodinách. Kdo nechce svého svěřence ponechat samotného, může využít možnost přespání a zůstat tak nemocnému nablízku.

Redaktoři Chrudimského deníku navštívili veterinární kliniku ve chvíli, kdy byl operován kůň. „Má zlomeninu bodcové kosti na noze, ale je to chronická záležitost. Odkud kůň je, nepovím. Stejně jako v humanitní medicíně zachováváme lékařské tajemství,“ vysvětluje doktor Jakub Plachý. V první řadě je třeba pacienta vyšetřit, a to včetně laboratorních rozborů jeho krve. Po uspání se velké tělo dopraví jeřábem na operační stůl, kdy už ho přebírá do péče anesteziolog a operatér. Přístroje jsou stejné, jako v „lidské“ nemocnici, mnohdy možná modernější. Operace může začít. Pacient je vzápětí po ní probuzen v boxu, který je měkce vystlán tak, že když se pokouší postavit dříve než na to má sílu, pádem si neublíží. Kůň je po chvíli odváděn do stáje, která je jednotkou intenzivní pooperační péče.

„Informace o naší klinice se už rozkřikla po republice, koňáci o nás vědí. Ale neradi bychom byli zaškatulkováni jen do této kategorie. Máme ambulance i pro ostatní zvířata,“ zdůrazňuje předseda představenstva veterinární kliniky Ing. Jan Höck.