Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo, a že stále ve svém okolí můžete narazit na kvalitní řemeslníky se zlatými ručičkami, je výsledek hlasování o nejlepšího fachmana Chrudimska. Toho se Velkopopovický Kozel společně s Deníkem rozhodl najít a odměnit za jeho poctivou práci a řemeslný kumšt. Nakonec se nám podařilo i díky vašim tipům v chrudimském regionu najít takovýchto fachmanů celou řadu.

Když téměř s kýmkoliv v Hlinsku promluvíte na téma šindelové střechy, můžete čekat, že vás místní pošlou za pilným pracantem Janem Pilným. Jeho úspěch tkví v třináct let odpovědné práci, kterou nelze nedělat ani v těch na Českomoravské vrchovině nejkrušnějších zimních měsících. Musí lézt po různě strmých střechách a vyrobit pro jednu střechu v průměru osm tisíc štípaných šindelů, někdy jich je dokonce dvanáct tisíc. „Nad jedním takovým šindelem strávím zhruba pět minut,“ popisuje svoji práci na obřeznici pan Pilný. Na speciální dřevěné lavici s držákem totiž vyrábí kvalitní štípané šindele.

Motto – „Jsem rád, že lidem není lhostejná stará tradice.“

Na panu Pilném nás zaujala jeho vitálnost a odpovědnost k životu. V šestašedesáti letech pracuje na vysokých střechách jako za mlada. „Rád pracuji svým vlastním tempem. Dokážu se zastavit, ze střechy slézt a s lidmi si o této pěkné práci popovídat,“ vypravuje o tajemství úspěchu Jan Pilný. Každodenní poctivost, s kterou přistupuje ke své práci a zákazníkům je vidět na každé chalupě, kterou šindelem osadí. A to je patrné i na veselokopeckém skanzenu u Hlinska, kde jsou s jeho prací nadmíru spokojeni. Ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová o tom ví své. Právě ona ho do soutěže nominovala.

Pana Pilného jsme se zeptali, jak s odměnou od Velkopopovického Kozla naloží. „Výhra je pro mě opravdu nečekaná! Se synem jsme si říkali, že to vyhraje někdo od konkurence. Je to pravdu milé překvapení. Syn se zetěm budou určitě nadšení. Já si dávám pivo příležitostně a hlavně s rozumem,“ říká z výhry překvapený Jan Pilný.

Radek Latislav