Na místě původních luk a mokřin vznikne nakonec ještě jeden rybník. I ten dostane jméno po některém z členů Novákovy rodiny. Tak jako všechny ostatní. „Bude mít plochu necelých pěti hektarů. Poslouží především ke sportovnímu rybaření,“ netají se Novák se svými nejbližšími plány.

Ani dosavadní nádrže nevyužívá podnikatel k intenzivnímu chovu. Kapři, líni i candáti se ve vodě prohánějí hlavně pro potěchu muže, který se sám označuje za velkého milovníka přírody. Pozemky jsou ale volně přístupné každému, kdo tu chce jen v klidu odpočívat. Také Miroslav Novák se tu každý den zastaví, alespoň na chvíli. „K vodě mě to táhlo odjakživa. Neznám lepší způsob odpočinku, než posezení na břehu rybníka. A tak jsem se rozhodl, že si tu budu plnit své dětské sny,“ říká podnikatel, který se jinak zabývá sběrem a zpracováním odpadů. Na „kšeft“ Novák nechová ani zajímavé dlouhosrsté plemeno skotského náhorního skotu. Základ stáda nakoupil v Německu a v Nizozemsku. Dnes se už po oplocených pastvinách toulají i tři telata. Volně žijící dobytek má jediný úkol – spásat trávu. O telata mají už dnes zájem i další chovatelé. Plemeno je totiž odolné, nemusí se dojit a vyžaduje minimální péči. „Nejlépe se cítí, když napadne na pastviny sníh,“ vysvětluje Novák. Ten původně uvažoval o tom, že by jeho pastviny mohlo spásat třeba stádo amerických bizonů. „Ale přece jen se jedná o poměrně nebezpečná zvířata, proto dostalo nakonec přednost klidné skotské plemeno,“ vzpomíná Novák.

Ze změn v krajině nemá radost jen bítovanský podnikatel. Starousedlíci říkají, že se díky rybníkům zvedla i hladina podzemní vody. To se nakonec příznivě projevilo v některých studních. Nově vzniklý biotop přilákal také doposud vzácné druhy zvířat. Žijí tu raci, nad korytem nedalekého potoka Ležáku si našel domov ledňáček. Ten přilétá lovit i k novým rybníkům. Zabydlela se tady ale také vydra. Ta už na rybí osádce působí citelné škody. „S tím však nelze nic dělat. Nezbývá než doufat, že to vydru po příštím vypuštění rybníků přestane bez potravy bavit. A že si začne hledat potravu zase někde jinde,“ uzavírá Novák s úsměvem.