„Pokud by byl vyhlášen nějaký regulační stupeň, museli bychom snížit spotřebu na bezpečné technologické minimum. Záleží ale na délce současného výpadku a myslím, že se situace brzo urovná. RWE navíc řeklo, že má zásoby na 40 dní,“ uvedla mluvčí pardubické rafinerie Paramo Jana Iovlevová.
Vrásky na čele nemá ani Jaroslav Jiřička, šéf Krkonošských papíren v Hostinném, které přitom se spotřebou 30 milionů kubíků plynu ročně patří mezi největší odběratele v rámci celé země.

„A když, tak přejdeme na mazut. Jeli jsme na něj ostatně z určitých důvodů už v prosinci. Plyn nám navíc nejde od RWE, ale z Norska, a dodavatel se omezení neobává,“ řekl Jiřička.

Chladnou hlavu zachovávají manažeři i dalších velkých východočeských fabrik, například královéhradeckých strojíren ZVU Potez či broumovské textilky Veba. V klidu jsou zatím i filiálky mladoboleslavské Škodovky ve Vrchlabí a v Kvasinách.

PLYNOVÁ CENTRÁLA VÝCHODNÍCH ČECH

V Černé za Bory u Pardubic, stojí hlavní předávací stanice, odkud jsou zemním plynem zásobeny celé východní Čechy. Žádné podzemní nádrže s plynem se v kraji nenecházejí.

Mapa hlavních plynovodů

Regionem neprochází ani hlavní větve tranzitního plynovodu. Potrubí z Ruska vede přes jižní Moravu a Vysočinu, norská větev pokračuje přes severní Čechy.

Mapka ukazuje hlavní trasy plynovodů z Černé za Bory do celého kraje.