A je to tady! Finanční krize, která se šíří celým světem, má své přímé dopady už také v Pardubicích. Největší zaměstnavatel v krajském městě – počítačová firma Foxconn, nyní přišla s balíčkem opatření, které by měly vejít v platnost začátkem příštího roku.

Foxconn prý přes víkend zavře jídelnu

Tři hlavní body úsporného balíčku, se kterými byli v minulých dnech seznámeni vedoucí jednotlivých divizí, navazují na to, že od 1. ledna dojde v tzv. nové hale ke změně směnného režimu ze stávajících čtyř pouze na tři směny.

„Balíček krizových opatření se týká třech bodů. Jde o autobusovou dopravu, stravování a úklid,“ potvrdil našemu Deníku dobře informovaný zdroj. „V případě dopravy prý budou od prvního dne příštího roku zrušené pravidelné linky jezdící kolem osmnácté hodiny. Navíc budou zrušeny i víkendové spoje pro dojíždějící. V případě stravování pak budou změny spočívat v tom, že během víkendu budou uzavřeny jídelny. V neposlední řadě se ruší i pravidelný víkendový úklid veřejných prostor,“ upřesnil nám balíček opatření jeden ze zaměstnanců.

Mezi zaměstnanci se hovoří také o propouštění. K tomu se nám ale představitelé firmy zatím nevyjádřili. Lidé přesto spekulují: „Nedávno se tady rozhodlo, že na úseku Hp se propustí jedna směna. Jednalo by se zhruba o 270 lidí. Přibližně polovinu by však měli tvořit zaměstnanci z Mongolska. Prý jim nebyla prodloužena víza, a tak by se měli vrátit domů,“ zaspekuloval jeden ze zaměstnanců Foxconnu, který nechtěl být jmenován.

Někteří zaměstnanci prý již byli pro nadbytečnost propuštěni. „Propouštělo se na Zámečku, další zaměstnance to prý ještě čeká,“ řekl Pardubickému deníku dobře informovaný zdroj.

Pracovní úřad však zatím žádné zprávy o hromadném propouštění nemá. „Podle zákona bychom o tom museli vědět minimálně třicet dní před tím, než zaměstnavatel předá svým zaměstnancům výpovědi. Firmy, které se chystají propouštět ve velkém, nám to musí nahlásit,“ řekla našemu Deníku zástupkyně ředitele pardubického úřadu práce Hana Procházková. Podle ní však ale lze tuto zákonnou podmínku obejít. „Pokud by některé firmy propouštěly s tím, že by se jednalo o rozvázání pracovního poměru dohodou, nemají povinnost to hlásit. Takže skutečně může teoreticky dojít k tomu, že se bude propouštět a úřad práce by to nemusel vědět,“ připustila Procházková.