Se zdražením potravinářského a krmného obilí šplhají vzhůru i ceny takzvané obilné zadiny z čističek obilí. „Pro přikrmování srnčí a mufloní zvěře se využívá hlavně oves a ječmen. Na jeden kus srnčí zvěře v honitbě je třeba počítat skoro s jedním metrákem obilovin,“ uvádí tisovecký myslivec Jiří Ročňák. „Jen pro tisoveckou honitbu musíme přitom nakoupit 70 až 80 metráků,“ dodává Ročňák.

Nejde o málo

V honitbách evidovaných chrudimským městským úřadem činí celkové normované stavy srnčí zvěře 2700 kusů. U muflona je to asi 360 kusů. Musíme tak v tomto regionu hovořit celkově o stovkách tun krmiva,“ vysvětluje Ročňák. Právě nyní je ale přikrmování zvlášť důležité. Trávicí trakt zvěře je stále přizpůsobený zpracování škrobnaté jadrné potravy. Zvěř tak dokáže efektivně využít energii a přeměnit ji na životně důležité tukové zásoby. Bez těch by nepřežila zimní období. Některá myslivecká sdružení nakupují i krmné granule. Ty se prodávaly v loňském roce za cenu kolem 800 korun za metrák, a zřejmě i ony letos podraží. Jde o komplexní výživu, která obsahuje například i některé minerály a léčiva.

„Není to levné, na zdravotním stavu zvěře se takové krmení projeví výrazně dobře. Projevila se i poslední mírná zima, tam jsme naopak na krmení ještě něco ušetřili,“ říká Ročňák. Na zimu se přikrmuje i černá zvěř, té se přilepšuje především kukuřicí. „Náklady na přikrmování zajíců a bažantů naproti tomu velký význam nemají,“ uzavírá Ročňák.

Radost i starost

Z rostoucích cen obilí a krmiv mohou mít na jedné straně zemědělci radost. Za tunu potravinářského obilí dostali loni 2500 až 2800 korun.
V současnosti se ceny pohybují nad pěti tisíci korunami za tunu. Také krmné obilí zdražilo z loňských 2000 Kč na letošních přibližně 4000 korun. Jenže mnozí hospodáři nakupují krmiva pro zvířata k produkci masa.

S rostoucími náklady roste i tlak na ceny živočišné produkce. „Přes takzvaný živý pytel přitom projde až šedesát procent procent obilovin,“ vysvětluje Václav Kroutil, ředitel Regionální agrární komory Pardubického kraje.

Úroda obilí je letos vČeské republice o 12 procent vyšší než vloni. Zemědělci vČesku sklidili celkově přibližně šest a půl miliónů tun. Ceny ale rostou kvůli vysoké poptávce na evropském trhu. Je pravděpodobné, že vyšší výkupní ceny obilí se brzy odrazí také ve vyšších cenách potravin.