Není to hezké čtení. Seznam čerpacích stanic, kde by váš motorový miláček mohl přijít k újmě. Velký pozor při volbě pumpy, kde natankovat, by si měli dávat především šoféři na Chrudimsku a Semilsku.

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila seznam pump, které vloni pokutovala za nekvalitní pohonné hmoty.

Vůbec největší risk je tankovat na Chrudimsku v Železných horách, kde byly pokutovány pumpy řetězců firem Falko II. Czech s.r.o. a nově Denorad s.r.o. Tankovat u benzinek v Třemošnici, Seči a ve Rváčovské ulici v Hlinsku je prostě riskantní: všechny dostaly vloni pokutu dokonce dvakrát v celkové výši 1,1 milionu korun.

„Nevím, jak je to možné, benzin jsme brali z garantovaných dodávek od Čepra. Proti pokutám jsme se odvolali a s inspekcí to řešíme,“ reagoval v úterý pro Deník ředitel firmy Falko II. Czech s.r.o. Jiří Mer. Za nekvalitní benzin na svých třech pumpách na Chrudimsku dostala firma pokutu tři čtvrtě milionu korun. Za prohřešky na dalších pumpách firmy v celém Česku ji ČOI dala sankce v celkové výši 4,35 milionu korun.

Podle ČOI však pokuty už nabyly právní moci a i jednatel pokutované firmy Milan Semrád potvrdil, že společnosti zlomily vaz. „Falko II Czech je nyní v důsledku sankcí v insolvenčním řízení,“ sdělil Semrád ČTK. Špatné vzorky paliv podle něho zřejmě způsobilo smíchání benzinu a nafty v cisternách dodavatele.

„My za to nemohli“

„Zboží se k nám vozilo v menším množství. Když vám dovezou 3000 nebo 5000 litrů nafty a předtím stáčí benzin, tak cisterny mají v rourách třeba 50 litrů benzinu, a tím se změní složení paliv. Složení nikdy nebylo takové, aby poškozovalo motory. Samozřejmě jsem ale zboží u dodavatele reklamoval,“ dodal Semrád.

Další čtyři pumpy, tentokrát různých majitelů, byly pokutovány na Semilsku a v blízkém okolí: ve Studenci u Jilemnice, v Košťálově, na Palackého ulici v Turnově a dvakrát po sobě dostala sankci pumpa Technických služeb v Železném Brodě.

Ostatní východočeské benzinky sítem kontrol prošly. Výjimkou je pumpa ve Volči na Pardubicku, v Černilově na Hradecku, Polici nad Metují či na Hradecké ulici v Jičíně.

Prohřešky? Nevyhovující chemické vlastnosti. Ty se projevovaly například nízkým oktanovým číslem či nízkou teplotou vzplanutí.

Vyčerpávající seznam hříšníků a jejich prohřešků ČOI zveřejnila na svých internetových stránkách. Ty ale byly v úterý přetížené a padaly. ČOI slíbila, že bude seznam aktualizovat každý měsíc.

Ze seznamu vyplývá, že problémy s nekvalitním benzinem se zdaleka netýkají benzinek s levnými pohonnými hmotami. Například tři zmiňované pumpy na Chrudimsku patří cenově mezi průměrné či dokonce dražší.

Celorepublikově ČOI loni odebrala 1866 vzorků pohonných hmot a hrubé porušení jakosti zjistila u 2,1 procenta z nich. Uložila 49 pokut v celkové výši 8,3 milionu korun.

„S novým rokem platí pro kontrolu pohonných hmot nová pravidla. Ochrání spotřebitele a poctivé obchodníky,“ řekl ministr průmyslu Martin Kocourek. Dodal, že se o pětinu zvýší i počet kontrol.

Je výčet objektivní?

Se zveřejňováním čerpacích stanic s nekvalitním benzinem počítá připravovaný zákon.

ČOI dosud tvrdila, že jména pump nemůže uvádět s tím, že nemá oporu v zákoně. Zveřejňování hříšníků ale zkritizovalo Společenství čerpacích stanic ČR. U většiny benzinek na seznamu ČOI prý nejde o snahu šidit zákazníky, nýbrž o lidské pochybení při přepravě nebo skladování zboží.

Setkali jste se u pump s nekvalitním benzinem? A poškodil vám motor? Diskutujte!

Benzinky v regionu a okolí, jež vloni dostaly pokutu

• B.R.G., spol. s r.o., Zbýšov, Čáslav (kontrola 18. 4. 2010, pokuta 80 tisíc korun)
• Hun Gass, Studenec 311, Studenec u Jilemnice (kontrola 24. 5. 2010, pokuta 5 tisíc korun)
• Kentaur DV s.r.o., Košťálov (kontrola 21. 6. 2010, pokuta 30 tisíc korun)
• Technické služby města Železný Brod s.r.o., Příkrá 140, Železný Brod (kontrola 21. 6. 2010, pokuta 10 tisíc korun)
• Robin Oil, Palackého 182, Turnov (kontrola 26. 7. 2010, pokuta 20 tisíc korun)
• Technické služby města Železný Brod s.r.o., Příkrá 140, Železný Brod (kontrola 26. 7. 2010, pokuta 5 tisíc korun)
• KONTAKT, Hradecká 805, Jičín (kontrola 25.1, pokuta 50 tisíc korun)
• Falko II. Czech s.r.o., Rváčovská 539, Hlinsko (kontrola 10. 2. 2010, pokuta 750 tisíc korun – sdružena pokuta za všechny následující prohřešky dalších pump této firmy)
• Falko II. Czech s.r.o., Třemošnice (kontrola 24. 3. 2010, pokuta viz výše)
• Falko II. Czech s.r.o., Čáslavská 111, Seč (kontrola 24. 3. 2010, pokuta viz výše)
• Falko II. Czech s.r.o., Rváčovská 539, Hlinsko (kontrola 24. 3. 2010, pokuta viz výše)
• KŠK stavebniny společnost s r.o., Ostašská, Police nad Metují-Velká Ledhuje (kontrola 24. 5. 2010, pokuta 50 tisíc korun)
• MANAKOV, Černilov (kontrola 14. 7. 2010, pokuta 20 tisíc korun)
• BSV, spol. s r.o., Voleč 116, Lázně Bohdaneč (kontrola 26. 7. 2010, pokuta 10 tisíc korun)
• DENORAD s.r.o., Čáslavská 111, Seč (kontrola 12. 10. 2010, pokuta 350 tisíc korun – sdružena pokuta za všechny následující prohřešky dalších pump této firmy)
• DENORAD s.r.o., Třemošnice (kontrola 12. 10. 2010, pokuta viz výše)
• VENA - TRADE, s.r.o., Družstevní 13, Mohelnice (kontrola 17. 2. 2010, pokuta 1 milion korun)
Zdroj: ČOI