Pro muže, který má ruce jako lopaty a umí za práci vzít, by to bylo vysvobození z letitého prizmatu člověka bez zaměstnání, který na něj skrz častější holdování alkoholu začíná doléhat. Nabídku ale nevyužil a rozhodl se dál žít z dávek sociální pomoci.

Není se mu ovšem co divit. „Zjistil jsem, že bych měl jen asi o pětistovku víc než teď. A ještě bych kvůli tomu musel ráno vstávat a každý den několik hodin makat," vysvětluje pod příslibem anonymity.

Počet uchazečů na jedno volné místo
nejvíc: Karvinsko 56,7

Hradecko 22,0
Rychnovsko 18,4
Svitavsko 18,2
Náchodsko 18,1
Jičínsko 16,3
Trutnovsko 11,9
Chrudimsko 11,7
Pardubicko 8,2
Orlickoústecko 7,0

Nejméně: Praha 5,4
------------------------------------------
Průměr Česka: 14,2
Zdroj: MPSV

Místo toho se radši nechává příležitostně načerno zaměstnat u různých stavebních firem, kde dostává peníze na ruku a v součtu se tak má mnohem lépe, než kdyby práci na sekání trávy v obci vzal.

Tento konkrétní případ  dokládá jednu z příčin, proč se počet lidí bez práce se ve východních Čechách nedaří snižovat. Naopak je jich tu o více než pět tisíc víc než před rokem – 47 tisíc. To, že náš sociální systém není záchrannou sítí, ale  výhodným způsobem přežívání, kritizuje stále více odborníků.

V listopadu navíc počet lidí bez práce bude dále růst, a to kvůli útlumu sezonních prací. „Návrat lidí ze sezonních prací na úřady práce ale není tak silný jako v minulých letech," řekla Mária Paclíková z hradeckého úřadu práce.

Snížení nezaměstnanosti lze očekávat nejdříve za půl roku. „Pozitivní data, která přicházejí z ekonomiky, se ještě do vývoje na pracovním trhu nepromítla. Zlepšení tak můžeme očekávat nejdříve na jaře příštího roku," uvedl analytik hradecké společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Sezonní místa 
v zimě na horách

Dobrou zprávou je, že žádný zaměstnavatel ve východních Čechách neohlásil hromadné propouštění. Z asi stovky zaměstnanců zkrachovalých Lázní Velichovky se na úřadech práce zatím zaregistrovalo jen málo lidí. A navíc se blíží zimní vlna sezonních prací: Například v Krkonoších vznikají u vlekařů a hoteliérů stovky sezonních míst.

Podniky navíc už tradičně poptávají pracovníky do call center, obchodní zástupce, finanční poradce či technicky vzdělané pracovníky do výroby. Slibně vypadá rovněž rozvíjející se průmyslová zóna v Kvasinách, kde Škoda Auto buduje novou svařovnu.

V mezikrajském srovnání se se hradecký kraj v posledním období propadá na nižší příčky. Nyní má šestou nejnižší nezaměstnanost, když jej předstihl Pardubický kraj. Nižší nezaměstnanost než v obou východočeských krajích je v Praze a v Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji.

Vývoj nezaměstnanosti ve východních Čechách.

Kraje se prohodily. Pardubický kraj, kde byla vždy vyšší nezaměstnanost než v Královéhradeckém, ji nyní má poprvé nižší. Práce nyní není především na Trutnovsku.