Jsou to samé dobré zprávy. Lidí bez práce je na východě Čech nejméně od jara 2009, kdy vypukla hospodářská krize. Jak v Královéhradeckém, tak i v Pardubickém kraji činí nezaměstnanost 4,7 procenta, což je celorepublikově výrazně podprůměrné číslo. A pro zajímavost, i celostátních 6,0 procenta je po Německu druhá nejnižší nezaměstnanost v celé Evropě.

„Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu, navíc hospodářství se daří. Pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna," uvedl k zářijovému poklesu nezaměstnanosti ředitel hradeckého krajského úřadu práce Martin Horák.

Každoroční vzestup nezaměstnanosti před nástupem zimy by letos navíc nemusel být podle odborníků tak silný jako v minulých letech, v případě příznivého počasí pojede nadále třeba stavebnictví. Poptávka zaměstnavatelů je totiž stále vysoká, v celém kraji také bude vrcholit náborová akce Škody Auto. Ta jen letos přijme nových 600 pracovníků a další stovky rovněž subdodavatelé automobilky.

Největší šance na získání práce mají absolventi technických a řemeslných oborů, poptávka je třeba po svářečích, slévačích či soustružnících. Těch ale úřady práce nabízejí minimum. Mnohé firmy proto spolupracují se středními školami; umožňují studentům praxe, nabízejí jim stipendia a i jinak si je zavazují. „Problém najít vhodné pracovníky už začíná tlačit na růst mezd," připouštějí mnozí zaměstnavatelé.

Tabulka uvádí míru nezaměstnanosti, v závorce pak počet uchazečů na jedno volné místo

Hradec Králové 5,6 % (4,1)
Jičín 3,7 % (2,6)
Trutnov 5,5 % (3,1)
Náchod 4,6 % (6,1)
Rychnov n. Kn. 3,0 % (2,2)
Pardubice 4,0 % (1,6)
Chrudim 4,7 % (3,0)
Ústí n. O. 4,5 % ⋌(2,8)
Svitavy 5,9 % (3,9)