„V době hospodářské krize je potřeba pomoci zemědělcům a venkovu. Proto se snažíme, aby se regionální výrobky dostaly na pulty všech obchodů. Cesta přes čerpací stanice je tou nejjednodušší,“ konstatoval krajský radní za KDU–ČSL Petr Šilar.

Podle Šilara se již teď daří dostávat regionální výrobky na pulty venkovských obchodů, jako jsou Konzum nebo Jednota. „Nejprve je potřeba ten projekt nastartovat, aby se o něm vůbec mluvilo. Důležitá je hlavně dlouhodobá podpora regionálních výrobků,“ vysvětlil náměstek hejtmana a lídr lidovecké kandidátky v Pardubickém kraji Roman Línek.

Na pumpách není perník či medovina

Podle náměstka hejtmana není na některých pumpách možné koupit třeba medovinu nebo perník, ačkoliv se jedná o výrobky, které Pardubický kraj symbolizují.

„Pokud navštívíte třeba čerpací stanici někde v Dolomitech, tak tam určitě najdete typické místní produkty. To, že na pumpách v kraji nenajdete regionální výrobky, škodí i cestovnímu ruchu. Turisti si jistě rádi koupí tradiční výrobek,“ nechal se slyšet Roman Línek.

Podle předsedy KDU–ČSL Cyrila Svobody souvisí laxní přístup k regionálním výrobkům s národní hrdostí. „Velké národy jsou na sebe hrdé, a proto i třeba pumpaři považují za čest prodávat zboží, které vzniklo v jejich regionu,“ řekl předseda lidovců.

Provozovatelé čerpacích stanic nejsou nadšeni

Provozovatelé čerpacích stanic zatím o plánované novince neslyšeli. „Upřímně řečeno, o takovém plánu slyším poprvé. Navíc provozovatelé čerpacích stanic patřících do naší sítě nemají nijak nařízeno, co mají na svých pumpách prodávat za zboží. Záleží na nich, jaké výrobky budou na svých čerpacích stanicích nabízet,“ poznamenala mluvčí společnosti Benzina Blanka Růžičková.

Plán lidovců nijak nenadchl ani pracovníky čerpacích stanic. „Nápad prodávat podobné zboží na benzinových stanicích považuji za špatný. Jednak o ně nebude zájem a potom, my jsme vázáni smlouvami s dodavateli. Každé zboží, které prodáváme, má své místo. Další věc je ta, že například pumpy naší značky mají po celé republice stejný sortiment,“ uvedla svůj názor pracovnice jedné z holických čerpacích stanic.

Lukáš Dubský, Lukáš Peška