V současnosti už situace není tak kritická. Zemědělská společnost Osiva a.s. má s mákem na Havlíčkobrodsku letité zkušenosti.

Letos jim makovice zrají na tří stech hektarech polí od Havlíčkova Brodu po Přibyslav. „Tenhle rok a ani loni jsme žádné škody nezaznamenali. To spíš kdysi v minulosti bylo pár naříznutých makovic, ale tento zemědělský mák obsahuje malé množství morfinu, takže z něho těm lidem mohlo být leda tak špatně,“ poznamenal Vratislav Šantrůček z havlíčkobrodské Osivy. Lidé jim sice na mák chodí, ale jen na ten zralý.
Dozoruje celní správa

Společnost LUKA s.r.o z České Bělé se také s žádnými podobnými problémy nepotýká. „Jen jednou jsme na poli viděli nějaké lidi, tak jsme je vyhnali. Ale nevíme, kdo to byl a co tam dělal,“ říká agronom druhé společnosti pěstující na Havlíčkobrodsku mák, Václav Venzhöfer, a pokračuje: „Každé makové pole o rozloze větší než sto metrů čtverečních se musí nahlásit na celní správě. Oni by tam potom měli dělat dozor.“

Výměra máku oproti loňsku celorepublikově klesla téměř o polovinu, nižší budou také výnosy a výkupní cena. „Cenu ovlivnila především skutečnost, že spousta zásob máku zůstává na skladech z loňské sezóny,“ uvedl pro Agroweb Jan Vašák z České zemědělské univerzity. „Máky se sklízejí koncem srpna, ale výnosy budou rozhodně nižší než loni. Výkupní cena navíc dost klesla, ještě minulé léto to bylo 45 korun za kilo, nyní se to pohybuje kolem dvaceti korun,“ doplnil Šantrůček.

Eliška Konupková, Martina Hromádková