Odchází obchodní ředitel, personální ředitelka, finanční ředitel, lidé ze zahraničního obchodu a někteří asistenti. V pondělí se s nimi rozloučil Tomáš Fencl, člen představenstva zastupující investiční skupinu Benson Oak Capital, do jejíhož portfolia ETA patří. Fencl byl počátkem února zvolen předsedou představenstva a převzal zodpovědnost za chod společnosti. Jeho předchůdcem byl Albert van Gelder, který odstoupil v lednu. Ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele byl od loňského března. Nyní už jsou zřejmě známy hospodářské výsledky za dobu jeho působení ve firmě. Pokud s nimi vedení firmy není spokojeno, propuštění manažerů, kteří se na hospodářském výsledku také podíleli, je logickým krokem k nápravě. Odboráři ale v úterý vyřkli připomínky i obavy o budoucnost firmy.

Odbory nechtějí propuštění dvou klíčových zaměstnanců

Manažeři ze společnosti ETA odejdou a přijdou noví. Firma chce jistě uhlídat prosperitu a hospodaření i v této nelehké době. Ale podle názoru odborářů by se neměla zbavovat těch, kteří mají ve svém oboru dlouholeté zkušenosti. Jde o dva pracovníky zahraničního obchodu.

„Odborová organizace na jednání s Tomášem Fenclem vyjádřila znepokojení nad propuštěním dvou klíčových zaměstnanců zahraničního obchodů. Může dojít k propadům v objemu exportu, což samozřejmě bude mít za následek další ohrožení pracovních míst ve výrobě,“ tvrdí šéfová odborů Alena Šírová.

Z jejích slov je zřejmé, že by ze strany zaměstnanců bylo bláhové neobávat se o práci, když odcházejí „jenom“ manažeři. Pokud nebudou mít zahraniční obchod v rukou lidé s potřebnými kontakty a praxí v oboru, ETA své výrobky lehce prodávat nebude. „Ano, jak řekl Tomáš Fencl, každý jsme nahraditelný. Ale tito dva pracovníci zahraničního obchodu jsou pro firmu klíčoví a my s jejich výpovědí souhlasit nemůžeme,“ zdůrazňuje Alena Šírová.

Odbory mají o výrobu ve firmě ETA velkou starost. „Myslím, že se hromadnému propouštění společnost vyhne, ale její současné kroky jsou pro nás silnou indicií, která nás nutí k tomu, mít o výrobu starost,“ dodává vedoucí odborů.

Jak jsme zjistili na Úřadu práce v Chrudimi, společnost ETA žádné velké propouštění lidí neavizovala. Informace v tuto chvíli nemá ani starostka města Magda Křivanová. „S panem ředitelem jsme se domluvili, že mi takové kroky dopředu řekne. Nic takového se nestalo,“ poznamenala starostka, která má v plánu se s vedením společnosti ETA v nejbližší době sejít.