Speciální cenu převzal paralympionik Ladislav Kratina od Lubomíra France a Radka Martínka. Představil záměr vybudovat u Nové Paky sportovní centrum pro hendikepované.

Ředitel chrudimské strojírenské firmy Transys Petr Tlustý získal celostátní ocenění Vynikající manažer malé firmy.

Uznání se dočkala rovněž ředitelka jaroměřského TP Holding Jana Kozáková, Petr Marek z Choceňských mlékáren, jednatel Vesny Lubomír Motyčka nebo ředitel VOŠ a SOŠ Litomyšl Milan Janecký.

„Chceme si z vás brát příklad, protože se musíme chovat jako dobří manažeři,“ sdělil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

V soutěži Manažer roku 2009 se tři podnikatelé z východu Čech umístili v první desítce oceněných.

Dostalo se jim uznání

Manažeři východočeských firem se setkali se zástupci krajských samospráv, aby hovořili o spolupráci mezi kraji a soukromým sektorem. Debatovalo se i o spolupráci v oblasti vzdělávání školní mládeže. Hostitelem akce se stal zámek v Nových Hradech.

„Východní Čechy se nemusí stydět v konkurenci, která mezi manažery je,“ zahájil pozitivně akci ředitel Manažerského svazového fondu Bohuslav Holub. Hned tři východočeští manažeři se totiž umístili v první desítce oceněných soutěže Manažer roku 2009. Mezi nimi nechyběl ani ředitel chrudimské strojírenské firmy TRANSYS Petr Tlustý, který zároveň získal celostátní ocenění Vynikající manažer malé firmy.

„Začalo to už školou, kdy mě bavila strojařina. Hodně jsem se naučil v Transportě Chrudim,“ popsal své začátky Petr Tlustý. „Začali jsme v pěti lidech. Neměli jsme peníze, ale měli jsme kvalitní lidi. Prvních deset let bylo velmi tvrdých,“ pokračoval Tlustý. Přes osmdesát procent produktů jeho firmy nyní míří do zahraničí. I on se stal jedním z celé řady oceněných manažerů, kteří si z akce odnesli keramické výrobky chráněné dílny z Českého Ráje nebo také dárkové pivní sady.

Po úvodních vystoupeních se slova ujali oba východočeští hejtmani, Radko Martínek a Lubomír Franc. „Budu se vám snažit slíbit alespoň jedno, nebudeme vám škodit. Chceme vytvářet podmínky pro to, abyste zde mohli podnikat,“ řekl přítomným manažerům pardubický hejtman Radko Martínek. Jako závažný problém pro podnikaní v kraji vidí hejtman Martínek silnici R35. „Chceme si z vás brát příklad, protože se musíme chovat jako dobří manažeři,“ sdělil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který připomněl i svou dřívější práci v soukromém sektoru.

Radní Pardubického kraje Jana Pernicová zase hovořila o potřebě spolupráce mezi školami a manažery. V této souvislosti vyzdvihla Stanislava Bedřického, který je organizátorem soutěže pro mladé vynálezce. “Pokud pracujeme s mladými dřív a rychleji, než dovoluje školská soustava, tak dosahujeme vynikajících výsledků,“ přesvědčoval Bedřický manažery, aby i oni pracovali a setkávali se s mladými lidmi. Jeho svěřenci dosahují mezinárodních úspěchů. Debatovalo se však i o jiných tématech, například o obchvatu Chrudimi.

Poté již nic nebránilo tomu, aby z rukou politiků převzali pamětní listy a další dary ocenění manažeři z Pardubického a Královéhradeckého kraje. Mezi nimi byli například ředitelka jaroměřského TP Holding Jana Kozáková, Petr Marek z Choceňských mlékáren, jednatel Vesny Lubomír Motyčka nebo ředitel VOŠ a SOŠ Litomyšl Milan Janecký. Speciální cenu si pak převzal paralympionik Ladislav Kratina, který představil manažerům záměr vybudovat u Nové Paky sportovní centrum pro hendikepované.

„S manažery spolupracujeme nejenom teoreticky, ale i prakticky. Veškerá opatření probíráme v tripartitě a spolupracujeme s hospodářskou komorou,“ nastínil vtah mezi krajem a podnikateli pardubický hejtman Radko Martínek. „Podporujeme je také pomocí evropských fondů, například v Chrudimi je to rekonstrukce zchátralého objektu na domov důchodců,“ doplnil Martínek.

(les)