Ne každý ji má a představa večerní školy, jako vystřižené z filmu Marečku, podejte mi pero!, také není příliš lákavá. „Tak k tomu by mě nikdo nedonutil,“ zaujímá negativní postoj Karel Svoboda z okolí Světlé nad Sázavou.


„Nikdo ji po mně nikdy nechtěl, tak nevím, k čemu bych ji teď, ve dvaačtyřiceti, potřeboval,“ dodává. „Maturita? Já se na ni zrovna od září chystám,“ odvětila s úsměvem pětatřicetiletá Karolína Němečková z Havlíčkova Brodu. „Za mých „mladých let“ jsem nenašla ty obory, které by mě bavily, teď jsou, a tak to chci zkusit. Náročné to bude, jak na čas, tak na peníze, ale beru to jako výzvu, než si pořídím druhé dítě,“ vysvětlila Němečková. Dodala ale, že zatím v žádné práci maturitu nepotřebovala, spíš zkušenosti a schopnosti.

Jeden zájemce ročně

Na Havlíčkobrodsku ale zájemci mnoho možností nemají. „Maturitu dálkově u nás vůbec neposkytujeme, nebyl o to nikdy zájem,“ řekla ředitelka Střední zdravotnické a vyšší odborné školy zdravotnické v Havlíčkově Brodě Naděžda Vrbatová.

„Ve Žďáře se jim to také neosvědčilo, dávají dohromady tak jednu třídu za pět let,“ dodává s tím, že na VOŠ dálkové studium poskytovali a studentů nejrůznějších věkových kategorií měli dostatek.

„Tato forma studia byla ale v roce 2004 omezena zákonem a museli jsme ji uzavřít. Zájem je ale velký už proto, že máme specializaci na psychiatrii, ptají se lidé z celé republiky. Plánujeme proto otevřít dálkové studium znovu v roce 2010.“

Se zájmem se nesetkávají ani na obchodní akademii v Chotěboři. „Na maturitu studovanou dálkově se nás ptá tak jeden člověk ročně. Lidé mají ale možnost dálkově studovat VOŠ a zájemců máme dost,“ objasnila ředitelka školy Blažena Petrlíková. „Neděláme přijímací zkoušky, dostane se každý, protože se hlásí lidé od 20 do 50 let, někteří maturovali ještě z ruštiny a přijímačky by tak nebyly objektivní.“

Výuční list je nutný

Na nezájem o možnost dálkově si dodělat maturitu si naopak nemohou stěžovat na gymnáziu v Ledči nad Sázavou. „Každoročně se nám do dálkového studia hlásí dvakrát více zájemců, než přijímáme, zkoušky jsou proto nezbytné,“ řekla sekretářka ředitele Radka Hradecká.

„Věkově je třída velmi pestrá od absolventů až po pětapadesátileté. Přihlásit ke studiu se může každý podmínkou je výuční list,“ dodává Hradecká.