Ve městě by mohlo vzniknout ojedinělé Centrum alternativních energií ČR.

„Pracovně tento projekt nazývám jakousi ekologickou zoologickou zahradou, město Chrudim je jeho partnerem. Před několika dny jsem se byl ve Walesu podívat, jak takové centrum funguje. Jde o budovu s příslušným zázemím a s několika venkovními expozicemi věnovanými využití alternativních a obnovitelných zdrojů energie,“ uvádí chrudimský místostarosta Roman Málek.

Chrudim již k projektu zapůjčila pozemky za symbolickou cenu 99 korun za rok v nejzazším cípu velké průmyslové zóny.

Hlavním objektem centra má být dům s minimální nebo dokonce nulovou spotřebou venkovní energie a s fotovoltaickými panely na střeše. Uvnitř domu se počítá s jednotlivými vzdělávacími místnostmi, klubovnami, ale také s velkou konferenční místností. V interiéru by příchozí nalezli modely a některé stálé expozice, různé funkční modely pak mají stát především v sousedství objektu. Například solární panel, který rozsvítí světla nebo rozhýbe nějaké zařízení.

„Jednou z cílových skupin mají být rodiny s dětmi, proto se počítá i se zřízením dětského koutku. „Zatímco by si děcka hrála, taťka by šel zkonzultovat třeba projekt svého domu, do jaké míry je stavba vhodná pro vybavení moderními úspornými technologiemi,“ přidává Málek další podrobnosti. Podobných center je prozatím pouze pět v Evropě, v České republice žádné.

Investice do postavení a celkového dovybavení centra může postupně dosáhnout až mnoha desítek milionů korun. Žadatelem projektu a partnerem města je nezisková organizace z Přerova, která se bude snažit získat pro jeho zbudování prostředky z Evropské unie.