Masivní propouštění na počátku roku nasvědčovalo podle řady expertů tomu, že v únoru vyskočí nezaměstnanost až o celé procento.

„Čísla mě potěšila. To nejhorší máme možná za sebou. Nárůst počtu lidí bez práce je o trochu nižší, než jsme se obávali. V příštích měsících už nezaměstnanost neporoste takovým tempem jako doposud,“ domnívá se ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Je optimistou i přesto, že se firmy většinou už zbavily zahraničních agenturních pracovníků. Ti se tak po propuštění neprojevovali v evidencích úřadů práce. „Obávali jsme se, že se krize nyní větší měrou dotkne i kmenových zaměstnanců a bude bude sílit především v elektrotechnickém průmyslu , ale nestalo se tak,“ dodal Klimpl.

V celých východních Čechách, které mají zhruba milion obyvatel, je nyní 40 tisíc nezaměstnaných. A jen necelých pět tisíc volných pracovních míst.
Nahlášená propouštění však už nejsou tak masivní jako v minulých měsících. Naopak se jako každoročně začíná rozšiřovat nabídka sezonních a také veřejně prospěšných prací pro obce.

Únorová nezaměstnanost ve východních Čechách

Není práce, první Mongolové se vracejí domů

Pardubice/ Je to první vlaštovka úspěšného projektu, nebo naopak důkaz propadáku?

Prvních osm Mongolů, kteří v našem kraji pracovali ve firmách jako agenturní pracovníci a o místo přišli při současném propouštění, se o víkendu rozloučilo s Pardubicemi a s využitím vládního projektu dobrovolných návratů odletělo do vlasti.

Od státu za to každý dostává 500 Euro na cestu a letenku navrch. I jeden ze zastánců projektu, Milan Daniel z organizace Most pro lidská práva, připustil, že zájem o projekt je mezi občany třetích zemí malý.

„Nezájem daný tím, že ti lidé investovali spoustu peněz na cestu sem, zadlužili se ve svých domovech s vidinou peněz, které si přivezou odsud. A státní příspěvek jim vrací jen 10 nebo 20 procent vkladu. Návrat je pro ně prostě neekonomický a cizinci se zde snaží udržet všemi dostupnými prostředky,“ uvedl Daniel.

Mongolové jsou mezi cizinci prakticky jediní, kdo o nabídku státu jeví aspoň nějaký zájem. Z 30 cizinců, kteří se do projektu zaregistrovali v Pardubickém kraji, je 27 Mongolů.

Naproti tomu Vietnamci řeší nezaměstnanost jinak: mění si účel pobytu ze „zaměstnání“ na „podnikání“.
Důkazem je, že od počátku roku už v kraji požádaly o ohlášení živnosti stovky Vietnamců.