„Kdo to má? Možná někdo v Praze, ale tady tolik lidí neznám. Já makám jako šroub ve fabrice a beru tak jedenáct dvanáct tisíc. Žena si jako prodavačka vydělá osm a půl tisíce, a z toho žijeme čtyři lidi,“ svěřil se nám jedenačtyřicetiletý Hlinečák Vladimír.

INFOGRAFIKA: Přehled mezd v českých regionech


Nejnižší platy jsou právě v odvětvích na Vysočině rozšířených: zemědělství, rybolov, lesnictví. Dá se přitom předpokládat, že nůžky mezi fiannčně lukrativními obory (například bankovnictví) a špatně placenými profesemi se budou dále rozvírat.

V Chrudimi a blízkém okolí, kde je rozvinutý strojírenský průmysl, je mzdová úroveň o něco vyšší. Stejně tak v Třemošnici, kde jsou dvě největší a dynamicky se rozvíjející strojírny okresu.

Ještě neuvěřitelnější je skutečnost, že celorepublikově přesáhl mzdový průměr 22,5 tisíce hrubého. Díky Praze, pochopitelně.

Zatímco v minulých letech rostly rychleji platy státním zaměstnancům, nyní je tomu naopak. To platí i pro Chrudimsko.

Z předběžných výsledků společnosti TREXIMA, jež monitoruje a analyzuje trh práce, vyplývá, že průměrný hodinový plat za první kvartál tohoto roku dosahuje výše přibližně 141 korun. Na takové ohodnocení však dosáhne jen něco málo přes 31 procent zaměstnaných.

Experti připomínají: Průměrná mzda je statistický údaj, který v podstatě vyjadřuje aritmetický průměr hrubé mzdy, jež pobírají jedinci v dané množině. Většina lidí tak bude vždy mít podprůměrný plat. Základna pomyslné pyramidy bude totiž stále širší než její vrchol.

Infografika