„Pěstitelé sadby už si zamlouvali místa dopředu,“ řekl starosta obce Luboš Netolický

Taková je statistika, kterou si obec pečlivě týden po týdnu vede.

„Myslím, že můžeme být spokojeni. Před zahájením sezony jsme učinili další úpravy tržnice, zejména v uspořádání parkoviště, aby návštěvníci měli co největší pohodlí. První trhy měly ohlas nejen u veřejnosti, ale o další termíny se zajímali i samotní prodejci. Zejména pěstitelé sadby si už zamlouvali prodejní místa třeba na dva měsíce dopředu,“ řekl starosta Rosic Luboš Netolický.

Nedočkaví zahrádkáři se ale už mohli v sobotu potěšit nákupem sazeniček salátu nebo kedluben, které jim budou vyrůstat ve sklenících či foliovnících. Spokojeni mohou být i ti, kteří shánějí cenově dostupnou obuv nebo oblečení. Asijských prodejců bylo na rosickém tržišti sice méně, nicméně nezklamali ve svých slevových nabídkách.

Areál tržiště nenavštěvují jen ti, kteří chtějí výhodně nakupovat nebo prodávat. Sobotní dopoledne je také příležitostí k sousedskému nebo rodinnému popovídání u skleničky piva a teplého párku nebo uzeného. Jako každoročně šly na odbyt masné výrobky rosického družstva, v kantýně si lidé pochvalovali chuť horké dršťkové polévky.

S návštěvností prvního dne sezony byli spokojeni i samotní prodejci. „Jsme tu od sedmé hodiny ráno a do deseti byl docela frmol. Slepic jsem prodal dost, bylo to dobré,“ nechal se slyšet jeden z prodejců drůbeže, který do Rosic přivezl kropenaté a černé kuřice v samém počátku snůšky. V některých klecích už ležela malá vajíčka, což je dobré znamení pro zákazníky.

„Musím obnovit chov, kuna mi zabila šest slepic. Jedna kuřice stojí sto čtyřicet korun, takže je třeba počítat s větším vydáním. Ale nedá se nic dělat, domácí vejce ničím nenahradíte,“ řekla zákaznice Marta Nepovímová, která vážila cestu z Ronovska.