„Německý trh je velmi náročný, proto jsme se rozhodli investovat do špičkového zařízení Stream Line od italského výrobce Biesse. Jedná se o olepovací stroj, který umožňuje olepovat hrany klasickým tavným lepidlem, polyuretanovým lepidlem i laserovou technologií. Slouží především k zajištění neznatelných spár na hranách nábytku zejména u lesklých světlých povrchů, které jsou nyní velmi žádané a moderní," vysvětluje jednatel společnosti Mias OC Aleš Sokolík.

Firma získala zakázku pro vybavení kanceláří německého obchodního řetězce REWE, což je podobná síť jako například Lídl. Jedná se o síť obchodů v Německu a Francii a kontrakt je víceletý. Objem zakázky se pohybuje v řádu desítek miliónů. „Zajišťuje nám to část výroby minimálně na dva roky dopředu, tím i návratnost investic. Náš nábytek má sice všechny certifikáty vyžadované v EU, ale pro Německo jsme museli podstoupit ještě navíc velmi přísné testy pro stoly, skříně a kontejnery od certifikační společnosti TÜV v Hamburku k získání certifikátu GS Zeichen, což si vyžádalo další nemalou investici," doplňuje další z jednatelů společnosti Martin Pavliš.

Společnost Mias OC tak přistoupila k větším investicím poprvé od roku 2010, kdy čeští manažeři firmu zachránili před úpadkem z nadnárodního koncernu Samas. „Podařilo se nám firmu stabilizovat a nyní se zaměřujeme především na exportní aktivity a udržení pozice na tuzemském trhu. Nadějná jednání nyní vedeme také v Rusku a na Ukrajině. Mezi stabilizovaný exportní trh řadíme i Slovensko, kde má náš nábytek dlouhodobě dobrý zvuk i pravidelné odběratele," upřesňuje Sokolík. Výše letošních investic se přiblíží 10 miliónům korun.

Na českém trhu Mias OC ročně realizuje několik stovek zakázek. V loňském roce patřila k významným zákazníkům Komerční banka. „Jedná se o zakázky většinou v řádech statisíců, ale protože jich je do roka i několik desítek, je to na obratu znát a dodržujeme zásadu, že větší počet menších zakázek je lepší než jedna velká, ze které, když z nějakých důvodů sejde, je to pro firmu katastrofa," přibližuje firemní strategii diverzifikace výroby Pavliš.

Společnost Mias OC loni opět navýšila počet zaměstnanců na celkových 56. Když firmu manažeři odkoupili od koncernu Samas, bylo jich 43. Svojí stabilitou, postupným přijímáním nových lidí i výší průměrných mezd se firma řadí mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v regionu Hlinecka, který se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti i postupným útlumem průmyslové výroby. V samotném Hlinsku například před časem ukončil výrobu jeden z největších zaměstnavatelů, Eta Hlinsko. (ak)