Čerstvým příkladem může být Dita Kopová (40), která otevřela v Chrudimi svoji novou provozovnu, ve které nabízí lidem zdravotní cvičení na posilovacích strojích.

„Zkouším lidem nabídnout služby z oblasti péče o zdraví a udržení či získání dobré fyzické kondice,“ řekla Kopová. Klienti nově otevřeného studia v areálu TMT si mohou vyzkoušet cvičení na slender stolech nebo na vibrační plošině, v nabídce má Kopová i masáže nebo cvičení na speciálních přístrojích tvarující postavu.

Aktivitu bývalých klientů pracovního úřadu odborníci vítají. „Díky za každé jedno pracovní místo! Takové jednání nelze při dnešním trvalém růstu nezaměstnanosti než uvítat. Vždy je nesmírně pozitivní, když se někdo nesmíří jen s trpným čekáním na dávky podpory a snaží se pomoci si sám,“ řekl Deníku zástupce ředitele Úřadu práce v Chrudimi Vladimír Mládek.

Vedoucí trhu práce na chrudimském pracovním úřadě Miroslav Panák uvádí, evidují na Chrudimsku ročně deset až patnáct podobně aktivních lidí, kteří přišli o práci a dali se na podnikání. „Máme pro ně připraveny pobídky. Pokud někdo zřídí nové pracovní místo a udrží jej podle předepsaných podmínek, může dostat od Úřadu práce nevratnou dotaci od patnácti do čtyřiceti tisíc korun,“ řekl Panák.

Podle jeho slov někdejší nezaměstnaní loni na Chrudimsku otevírali například kadeřnictví, drobné opravárenské provozovny, ale třeba i malou výrobnu van. „Je to ohromně pozitivní. Lidé vzali život do svých rukou. A navíc může jejich příklad třeba strhnout další lidi v okolí,“ chválí iniciativu Panák.

Sama Kopová by se ráda v Chrudimi udržela, nejde podle svých slov totiž úplně do neznáma. Krátce předtím, než otevřela provozovnu v Chrudimi, si vyzkoušela zájem lidí o zdravotní cvičení v Rosicích u Pardubic. „Věřím, že moje rozhodnutí otevřít studio pro zdravý životní styl v Chrudimi bylo správné a že si jej tady lidé brzy oblíbí,“ doufá.

Jiří Nováček