Důvodem dobrých zpráv však více než ekonomické oživení po krizi je nástup sezonních prací. Například jen na Pardubicku se objevilo kolem 500 nových nabídek. Odborníci na trh práce však nadšení mírní.

Přišlo jaro a s ním díky nástupu sezonních prací každoroční pokles nezaměstnanosti. Jenže letos tak výrazný, až to bere dech a překonává veškerá očekávání. Například na Svitavsku či Chrudimsku klesl počet lidí bez práce během jediného měsíce o více než 10 procent.

Nezaměstnanost mírně klesla už před měsícem. Nyní, po sečtení dubnové statistiky, se však počet lidí bez práce ve východních Čechách konečně dostal pod 50 tisíc. Přispěl k tomu především vznik řady nových pracovních míst v silně postiženém Pardubickém kraji.

Nezaměstnanost tu spadla z březnových 10,3 na 9,5 procenta. Způsobilo to jak oživení ekonomiky, tak sezonní práce a rovněž místa dotovaná úřady práce.

V evidenci úřadů práce je v Pardubickém kraji celkem 26 207 lidí, na konci března jich bylo o 2586 více. Počet volných pracovních míst se zvýšil o 719 na 2463, na jedno tak připadá 10,6 uchazeče. Nejvíce volných míst je na Pardubicku, 1500, ve stovkách se pohybují jejich počty ve zbývajících třech okresech.

Příznivě se ale vyvíjela nezaměstnanost i v Královéhrdaeckém kraji. V dubnu tu klesla na 7,9 procenta z březnových 8,5 procenta. Práci si nyní hledá 22 608 lidí. Loni v dubnu byla míra nezaměstnanosti 6,8 procenta.

Počet uchazečů na jedno volné místo

ve srovnání březen duben
Královéhradecký kraj:
Hradec Králové   9,2     9,0
Jičín        30,6     26,6
Trutnov     19,1    15,2
Náchod     14,4    12,2
Rychnov n. K.    24,7    13,1
Pardubický kraj:
Pardubice    7,4    4,4
Chrudim    26,0    20,8
Svitavy      39,7    23,1
Ústí n. O.    22,3     18,3


Meziměsíční pokles nezaměstnanosti

březen – duben, v procentech

Královéhradecký kraj:

Hradec Králové     –6,1 %
Jičín       –8,4 %
Trutnov     –5,3 %
Náchod     –7,8 %
Rychnov n. K.    –8,0 %

Pardubický kraj:

Pardubice –6,6 %
Chrudim     –11,6 %
Svitavy      –12,1 %
Ústí n. O.     –6,2 %

Nová místa díky sezonním pracím

„Výrobní firmy ale nové lidi moc nepřijímají, ve stavebnictví je nedostatek zakázek,“ řekl ředitel královéhradeckého úřadu práce Martin Horák. Výjimkou je podle něj Škoda Auto, která v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zvyšuje výrobu modelů Superb a Yeti. K poklesu nezaměstnanosti tak podle něj přispěly zejména sezonní práce v zemědělství a umisťování nezaměstnaných na veřejně prospěšné práce.

Trutnovsko dokonce čeká další propouštění. Německý výrobce autodílů Brose oznámil propuštění asi 290 lidí ze své továrny v Trutnově. Lidé by měli odejít postupně ve druhé polovině letošního roku a začátkem roku 2011. Oznámením úřadu Brose navázala na své únorové prohlášení, že závod uzavře a výrobu elektromotorů a ventilátorů pro vytápění a klimatizace přesune do továren v Kopřivnici na Moravě a v německém Würzburgu.

V květnu by podle Horákova odhadu mohla míra nezaměstnanosti v kraji klesnout o další jednu až dvě desetiny procentního bodu. Pozitivní podle něj je i to, že počet volných míst vzrostl.

Podobný odhad květnového vývoje uvedl i ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. „Čekáme, že míra nezaměstnanosti na konci měsíce by se měla dostat na zhruba 9,2 procenta,“ uvedl Klimpl.

Dubnový pokles nezaměstnanosti je – pokud pomineme drobné výkyvy – první od podzimu 2008. Od té doby ve východních Čechách kvůli krizi vzrostl počet lidí bez práce na více než dvojnásobek.

První vlaštovky ale jaro nedělají

Co se týče nabídky volných míst, která bývá první vlaštovkou lepšící se situace, těch přibývá již od února. Díky obrovskému dubnovému nárůstu jich je nyní nejvíc od loňského února. Nejhůře se práce tradičně hledá na Jičínsku, kde na jedno volné místo připadá 27 nezaměstnaných.

Celostátně klesla nezaměstnanost na 9,2 procenta.