První měsíc roku bylo na úřadě práce evidován 6315 lidí. Jsou mezi nimi čerství absolventi škol, celkem jich je 406. Srovnání s loňským a předloňským rokem je nasnadě – v roce 2009 evidoval úřad práce 237 právě dostudovaných lidí, předloni to bylo 192 mladých mužů a žen, kteří nikdy nepocítili, jak se vstává do práce.
Mezi skupiny lidí, kteří špatně shánějí práci, patří kromě absolventů středních škol a učilišť osoby se zdravotním postižením. V lednu jich Úřad práce v Chrudimi evidoval 1048. Vloni a předloni to bylo 844 a 837 lidí.
Míra nezaměstnanosti v chrudimském okrese v lednu dosáhla 11,71 procenta. Vloni to nebylo ani osm procent a předloňské statistiky informují o 6,02 procenta.
Volná místa na Chrudimsku jsou, ale ve srovnání s rokem 2008, kdy jich úřad práce v lednu nabízel 1278, je to velká bída. „V lednu jsme evidovali celkem 230 volných míst,“ potvrzuje Miroslav Panák z Úřadu práce v Chrudimi .
Velký rozdíl v míře nezaměstnanosti je mezi vesnicemi a městy na Chrudimsku. Nedá se ale jednoznačně tvrdit, že se pro lidi žijící v blízkosti okresního města lépe najde práce.
Na mapce jsou čtyři bílá místa
Čím tmavší barvy, tím hůře. Pěknou žlutou s nezaměstnaností do 9 procent se mohou chlubit Tuněchody, Hamry, Smrček a Lozice. Potom už statistika postupně tmavne přes světle a tmavě modrou do červené, která značí nezaměstnanost nad patnáct procent obyvatel.
Aktuální nabídka Úřadu práce v Chrudimi příliš pestrá není.
V první řadě ji mohou využít lidé, kteří mají zájem pracovat jako obchodní zástupci, obchodní referenti, svářeči, kuchaři, číšníci, servírky nebo šičky textilní konfekce. Také lékaři a zdravotní sestry jsou v hledáčku potenciálních zaměstnavatelů v chrudimském okrese.