V evidenci úřadu práce bylo nyní 2975 uchazečů o zaměstnání. To je o 89 osob méně než ke konci května 2007 a o 674 osob méně než ve stejném období předcházejícího roku. Tolik suchá čísla. Co z nich lze odvodit, vysvětluje Miroslav Panák, vedoucí oddělení trhu práce a analýz při chrudimském úřadu práce. „Zdá se, že prostor pro pokles nezaměstnanosti už byl vyčerpán. Sezona je na vrcholu, maximální poptávka je po lidech ve stavebnictví, službách a obchodu,“ vysvětluje Panák. „S třemi až čtyřmi procenty lidí bez práce budeme muset zřejmě počítat vždy. Některé diskvalifikuje zdravotní stav nebo předdůchodový věk, část z tohoto zbytku zase nebude mít o práci zájem nikdy,“ komentuje čísla odborník.

Po prázdninách se navíc začnou ucházet o místa i mnozí z nedávných studentů, kteří ještě užívají volna. Všechna místa přitom nejsou zdaleka obsazena. Velmi dobře se mohou stále uplatnit třeba řidiči kamionů, také ve stavebnictví je pro uchazeče o práci ještě dostatek pracovních příležitostí. Podniky na Chrudimsku shánějí například 133 zámečníků a strojních zámečníků, zaměstnání se nabízí i pro padesátku prodavačů. „To je dlouhodobý stav, zejména technické obory tu mají trvale velmi dobrou perspektivu,“ dodává Panák.

Podniky v regionu přitom nesignalizují žádné propouštění. O nové kuchaře, číšníky a pomocný personál mají teď zájem i v některých rekreačních oblastech a turistických střediscích. Lidé na dovolených mají více času a rádi posedí při sklence nebo u dobré večeře. Na nedostatek hostů si proto nemůže stěžovat ani Bohumil Netolický, majitel známé restaurace ve Slatiňanech. „Mně se ale problémy se zaměstnanci vyhýbají. Dělám v branži od šedesátých let minulého století a tak už vím, jak na to,! usmívá se Netolický. Chce to jen pečlivě vybírat a vědět, co práce v pohostinství obnáší. Lidi se mi v podniku moc nestřídají,“ usmívá se Netolický. „I když…, práce je teď dost, jednoho šikovného kuchaře bych ještě bral,“ dodává vážně majitel podniku. Ostatně: cedulky lákající zaměstnance visí teď na dveřích i mnoha dalších restaurací a prodejen.