„Největší obavy jsme ale měli vminulém roce před uzavřením cukrovaru vHrochově Týnci. Ze stovky někdejších zaměstnanců se však nakonec přišlo registrovat na úřad jen 36lidí. Ostatní si dokázali práci najít sami,“ dokumentuje nedávnou situaci Miroslav Panák, vedoucí trhu práce a analýz chrudimského úřadu práce. Bez problémů se obešlo inedávné propouštění zaměstnanců chrudimského „Depa“, kde část pracovníků přešla do služebního poměru armády.

Větší propouštění teď na Chrudimsku zřejmě nechystá žádná ze firem a společností. „Alespoň nikdo nic takového nehlásil. Naopak. VChrudimi by mělo dojít ke vstupu dalších firem do zdejších průmyslových zón. Pak by se počet lidí bez práce mohl znovu snížit,“ dodává odborník zúřadu práce.

Na Chrudimsku je nyní kdispozici celkem 1.300volných míst. Firmy poptávají kromě kvalifikovaných techniků, obráběčů a kovořemeslníků také například truhláře nebo šičky. „Věřím, že vbrzké době se zvýší zájem ozaměstnance a poskytovatele voblasti sociálních služeb.

Tato oblast trhu na svůj rozkvět teprve čeká, protože počet příjemců sociálních služeb se bude zřejmě do budoucna neustále zvyšovat,“ uzavírá Miroslav Panák.

Míra nezaměstnanosti vokrese Chrudim k31.1.2008 se zvýšila o0,23procentního bodu na hodnotu 6,04%, ale je nižší proti stavu ke konci ledna předcházejícího roku, kdy byla míra nezaměstnanosti 7,82%.

Vevidenci úřadu práce bylo k31.1.2008 celkem 3527uchazečů ozaměstnání, což je o228osob více než ke konci prosince 2007, ale o856osob méně než ve stejném období předcházejícího roku.

Pohyb uchazečů vprůběhu ledna byl nižší (-206) než vlednu 2007, ale vyšší ( 430) než minulý měsíc.

Na úřad práce se nově přišlo zaevidovat 764uchazečů, zároveň však úřad práce vprůběhu ledna 536uchazečů zevidence vyřadil. Počet absolventů se zvýšil o5na celkový počet192.