Náhradní napojení na vedení s nižším napětím bylo ale v současné situaci zřejmě nejlepším a nejrychlejším řešením. „Správce energetických rozvodů, společnost Onivon, byla ale nucena vyhlásit na daném území stav nouze, který trvá od pondělní 14té hodiny až do odvolání. Bez elektřiny jsou desítky firem v areálu. Zákaznické centrum Vodafone pracuje stále díky záložnímu zdroji. Dodávka elektřiny pro Chrudim ale není ohrožena,“ uvádí mluvčí Onivonu Petra Harapátová.

Co znamená vyhlášení nouzového stavu v praxi? „Jedná se o částečné omezení spotřeby velkých odběratelů, proudu nyní odebírají asi o 60% méně. Opatření se týká především o podniků Tranza, ČKD, Siag, Komap nebo Autech. Malí odběratelé, mezi které patří například ordinace lékařů nebo zdejší jídelna, mají dodávku zajištěnou v plném rozsahu,“ upřesňuje Harapátová.

Všechno nasvědčuje tomu, že stav nouze bude platit ještě minimálně do pátku. Energetici mezitím usilovně pracují na zajištění dalších zdrojů elektrické energie. To bude ale zřejmě několik dnů trvat. „Teprve po sloučení několika náhradních energetických cest bude možné nynější stav nouze odvolat,“ dodává Petra Harapátová. Firmy jsou tak stále ve velmi svízelné situaci.

„Dílny vypadají bez lidí smutně, moc práce teď neuděláme. Nemůžeme teď třeba spustit kompresor, tryskání ani obrábění. Mnoha lidem z těchto profesí musíme organizovat práci jinak a zvát je na druhou, případně třetí směnu. Jedině tak dokážeme rovnoměrně zatížit elektrickou síť a dodržet přidělené limity energie,“ popisuje současnou situaci Vladimír Malý ze společnosti Autech.

„Výroba se nyní prodražuje. Pracovníci německé firmy čekali od soboty večer, kdy došlo k výpadku, až do pondělního večera v hotelu. zatím ale musíme být rádi, že to jde alespoň takhle, další vývoj ukáže čas,“ uzavírá Malý. Konečná náhrada zničených stožárů a výstavba nových potrvá několik týdnů.

Názor redaktora Marka Nečiny na tuto problematiku najdete v rubrice "K věci".