Studijní cesta pořádaná koordinačním centrem česko – německých výměn mládeže TANDEM Plzeň měla za úkol přinést zástupcům krajů poznání nových aktivit. Společně s úředníky krajů byli v Německu také Matěj Zelinka a Roman Málek z Občanského sdružení Altus.

„Osobně mě zaujala zdejší nízkoprahová centra. Jedno bylo vybudováno v opuštěné textilní hale, druhé ve starém kostele,“ sdělil své dojmy z pobytu v německém Bayreuthu Málek. Toho inspirovaly i dětské parlamenty, otevřené prostory, ale také akce pro děti. Jeho kolega Matěj Zelinka zase vidí velké rozdíly v činnosti krajských rad.

„V Pardubickém kraji jako jedni z mála v republice krajskou radu dětí a mládeže nemáme. Proto nabídneme diskusi o ni na Celostátní velké výměně zkušeností, která se letos v listopadu koná v Chrudimi. Možná bychom se měli nad jejím vznikem opět zamyslet.“

Během prvních dvou dnů účastníci navštívili JUZ Bayreuth – komunální centrum mládeže, Městský úřad pro mládež Bayreuth, Alte Spinnerei Kulmbach – kulturní centrum pro děti a mládež a Krajský kruh mládeže Horní Franky. Dále navštívili též Městský úřad pro mládež Drážďany, Dům dětí a mládeže Schieferburg, Dětské sdružení Drážďany a Kruh dětí a mládeže Sasko.

(red)