Významné změny v jízdních řádech vlaků a především autobusů čekají od neděle cestující v Pardubickém kraji. Stejně jako sousední Královéhradecký kraj se budou nyní cestující přepravovat v integrovaném systému IREDO.

Vedení Pardubického kraje i odborníci z firmy OREDO, která optimalizaci dopravy připravila, si slibují především zefektivnění veřejné dopravy na území kraje.
Nová koncepce se připravovala postupně během celého roku. Nejvíce se v této souvislosti hovořilo o zrušení některých železničních tratí. Vlaky od neděle nevyjedou na trasy Heřmanův Městec - Prachovice, Holice - Borohrádek, Moravský Karlov - Štíty, Dolní Lipka - Hanušovice, Moravská Třebová - Velké Opatovice a Chornice - Dzbel.

Další změny 
na začátku roku

Jenže nová koncepce s sebou nese mnohem více změn, především v autobusových jízdních řádech, které byly takřka kompletně přepracovány. Mnohdy se tak změní časové polohy spojů, které v nezměněné podobě jezdily ještě za komunistického režimu.

„Jízdní řády budou platit od 11. prosince, s dalšími změnami počítáme ke 2., respektive 15. lednu příštího roku. S většími zásahy do jízdních řádů počítáme na základě připomínek starostů a občanů k začátku března roku 2012. Domníváme se, že celý optimalizovaný systém veřejné dopravy v Pardubickém kraji by si měl takzvaně sednout během prvního pololetí příštího roku,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý (ČSSD).

Cílem je efektivita veřejné dopravy

A jaké jsou hlavní cíle nového systému IREDO? Zástupci firmy OREDO mají bohužel od vedení kraje zákaz hovořit s médii, ale některé cíle specifikovaly již na tiskových konferencích, které se konaly při přípravě projektu.

Doprava by se měla zefektivnit. Na silnice v kraji tedy vyjede menší počet autobusů, najezdí ovšem výrazně více kilometrů. Obvyklá praxe v meziměstské autobusové dopravě je, že řidiči vždy třeba půl hodiny jedou, ale pak mají další půl hodinu přestávku.

To by se nyní mělo z větší části změnit, mezi jednotlivými spoji by měli mít řidiči jen minimální přestávky, jako je tomu třeba u vozů městské hromadné dopravy v Pardubicích.

V sousedním kraji se navíc začalo prosazovat nasazování mikrobusů na spoje, které nejsou tak vytížené, aby naplnily velký autobus. V některých místech kraje dosud fungoval Integrovaný dopravní systém (IDS PK), ten ovšem zítra končí a bude kompletně nahrazen systémem IREDO.

Jízdenky většinou mírně podraží

Pro cestující to například znamená, že budou moci cestovat po celém kraji, ale i do sousedního kraje na jednu jízdenku.
„Na jednu jízdenku tak bude možné cestovat veřejnou dopravou například z Lanškrouna do Janských Lázní, bez ohledu na počet přestupů a při využití vlaku i autobusu,” upozornil Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Dojde ovšem také ke změně cen. Na většině tras dojde k mírnému zdražení, třeba z Pardubic do Chrudimi bude stát cesta nově 18 korun místo 16, do Přelouče se pojede za 24 korun místo nynějších 22 korun a do Holic se jízdné zdraží o korunu, z 28 na 29 korun. Lze ovšem najít i relace, kde došlo opravdu k výraznému zdražení. Například ze zastávky Pardubice, Polabiny, kterou využívá řada vysokoškoláků, stála dosud jízdenka do Hradce Králové 22 korun, nyní se ale jízdné zvýší hned o deset korun. Studenti budou moci samozřejmě dále využívat studentské slevy.

Lukáš Dubský