„Cena půjde nahoru,“ tvrdí ředitel Regionální agrární komory Pardubického Kraje Václav Kroutil. Odborníci připisují tento vývoj letošní neúrodě, která postihla Evropu jako celek. „Přebytky nejsou a navíc do vývoje zasahuje letos i chování obchodníku za oceánem v USA,“ podotýká dále ředitel Kroutil. Podle něho Američané vykupují obilí pro výrobu lihu a tím tlačí na růst cen. Postavili prý totiž přes tři desítky nových lihovarů.

Ceny za tunu, které začínají na čtyřech tisích, tak prý nejsou zdaleka konečné. Sladovnický ječmen se přitom šplhá i přes pět tisíc za tunu.

Za několik málo měsíců může tuto hranici prý pokořit i ostatní obilí. Ti ze zemědělců, kteří dokáží úrodu uskladnit a počkat, mají tedy naději, že vydělají ještě více. Problémem jsou ale často právě chybějící prosotry, kde by mohli farmáři obilí přechovat.

„My jsme nečekali a prodali jsme celou část úrody, kterou jsme měli vplánu zpeněžit. Nemáme prosotory pro uskladnění,“ vysvětluje předseda Zemědělského družstva vlastníků Mrákotín Jiří Strouhal. Zdejší farmáři prodali zhruba osmdesát vagůnů obilí za průměrnou cenu 4100 korun za tunu. Navíc už prodali i šedesát vagonů řepky. Včera a dnes expedovali poslední část úrody, sladovnický ječmen.

Zhruba polovinu úrody, asi sedmdesát vagonů, si Mrákotínští ponechali pro svoji potřebu. „Jde o krmné obilí pro druběž i skot, které zpracujeme,“ podotýká Jiří Strouhal.

Předseda mrákotínského družstva se rozhodně netají tím, že současné výkupní ceny obilí dělají farmářům obrovskou radost. „Jsou velmi dobré, kdyby byly také každý rok,“ přeje si. Zároveň ale Strouhal upozorňuje na to, že vstupy do výroby rostou také a zmírňuje tak přílišný optimismus.