VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří dárek k narozeninám? Ne, skládka dřeva

Ždírec nad Doubravou - Stojíme u několik metrů vysoké hromady. Dát na ni mašli, vypadala by jako obří dárek. Tak nějak vypadá skládka dřeva pod fólií a s tímto v Česku zatím málo rozšířeným způsobem začala na Havlíčkobrodsku dřevařská firma Stora Enso Timber ve Ždírci nad Doubravou.

20.6.2008
SDÍLEJ:

Martin Mašek ukazuje, že skládku zespodu chrání síť proti hlodavcům, zvrchu proti povětrnostním podmínkám.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Na jednu skládku čtyř až pětimetrových klád je třeba asi tři sta kubíků kulatiny. Pod ní je položena síť, která ji chrání proti hlodavcům.


Na síť přijdou dvě vrstvy fólie a na ni se dřevo skládá. Pak se překryje dalšími dvěma vrstvami fólie, která se svaří se spodní.

Vysají vzduch

Potřeba je ještě vysát vzduch, aby fólie přilnula a snížilo se riziko protržení fólie povětrnostními vlivy. Vrchní hrubá síť chrání obří balík před poškozením větrem.

„Podle zkušeností z kalamity Lothar v Německu může být dřevo takto skladováno tři až čtyři roky. To se týká především smrku, který tu hlavně skladujeme, ale bylo to odzkoušeno i na dalších dřevinách,“ vysvětlil manažer firmy Martin Mašek. Jakmile se ovšem skládka poškodí a vnikne do ní vzduch, je potřeba dřevo znovu přebalit nebo ihned zpracovat.

U ročního skladování je finanční náročnost poměrně vysoká – kolem 300 korun na kubík. Ovšem čím delší dobu se skladuje, tím lépe. Dál už náklady nerostou. „Toto skladování pěti tisíc kubíků dřeva pod fólií považujeme za test, jinak máme ještě skládku mokrou, která má kapacitu 21 tisíc kubíků,“ pokračoval Mašek.

I tak zůstává pro zpracovatele logičtější skladovat dřevo na zpevněné ploše, aby mohl dřevo přivážet i odvážet, jak potřebuje.
Pět tisíc kubíků dřeva pod fólií je přiměřené množství dřeva k tomu, aby tuto metodu firma otestovala. Měsíčně zpracuje kolem 90 tisíc kubíků dřeva (ročně přes milion kubíků), celkovou skladovací kapacitu má asi 60 tisíc kubíků dřeva. Z toho téměř polovinu tvoří skládka pod fólií a mokrá skládka.

„Dřevařský průmysl pracuje s drahou surovinou, nemůže si dovolit naskladňovat zásoby na tři měsíce. Spíš zdokonalujeme nákup, abychom měli dostatek dřeva průběžně,“ konstatoval Martin Mašek.

Mokrá skládka přestává být raritou

Mokrá skládka ve firmě StoraEnso ve Ždírci nad Sázavou má kapacitu asi 21 tisíc kubíků dřeva. Lze ji položit až do výšky šesti metrů. Co je pro ni ovšem nezbytně nutné? Mokrou skládku bez vody prostě neuděláte.

„Je k ní potřeba zdroj vody, zavlažovací zařízení a svod vody do jímky, odkud budete pro zkrápění dřeva vodu opětovně čerpat. Zavlažovací zařízení se instaluje asi v březnu nebo dubnu a vypíná se podle počasí s prvními mrazy,“ vysvětlil manažer ždírecké firmy Martin Mašek.

Potom, co dřevo nasaje dostatek vody, může se kropit cyklicky, to znamená například 40 minut kropit a na 20 minut vypnout. Náklady na skladování na mokré skládce se pohybují kolem 150 korun na kubický metr. Kromě vody je potřeba i elektřina. Navíc k mokré skládce musí být přístup vždy a za každého počasí.

„Klidně může být složená i na louce, ale kolem ní musí být zpevněné komunikace, aby byl kamion schopný kdykoli dřevo přivézt i odvézt,“ dodal.

Zároveň připustil, že při zřizování mokré skládky může být problém s legislativou a povoleními, ale někdy je největší problém rozdílný přístup úředníků.
V různých regionech na ni totiž pohlíží různě, někde se ji povolit spíše bojí, jinde jsou ale mnohem více otevření novým technologiím.

Autor: Hana Tonarová, DiS.

20.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předávání ceny Šampion zdravých měst.

Chrudim se stala Šampionem Zdravých měst

Provoz ve Václavské ulici.

Václavská ulice bude pastí pro neukázněné řidiče

Lípu Na Festunku zachvátily a zničily plameny

Chrudim - Shořela košatá lípa, která rostla poblíž vstupu do objektu chrudimské restaurace Festunk. Vzrostlý strom padl za oběť plamenům ve čtvrtek, nedlouho poté, kdy kdosi zapálil troud ve spodní části jeho dutého kmene. Oheň se pak rychle rozšířil stromovými dutinami jako komínem o celé metry výš a přes zásah profesionálních a dobrovolných hasičů už nebylo lípě pomoci.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Chrudim hledá ve školkách místo pro stále mladší děti

Chrudim – Vedení chrudimské radnice připravuje své mateřské školy na přijímání stále mladších dětí. Poslední větší novela školského zákona totiž postupně snižuje věkovou hranici dětí pro nárokové přijetí do spádové mateřské školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT