Na řadě pracovišť stávka potrvá celý den, jinde se k ní státní zaměstnanci a lidé v příspěvkových organizacích připojí jen manifestačně. Vedle toho se v Hradci Králové na Baťkově náměstí a v Pardubicích na náměstí Republiky uskuteční v symbolickém čase 12.05 hodin demonstrace na podporu odborářských požadavků. Mítinky chystají odboráři i na samotných pracovištích, zejména v nemocnicích, kde zdravotníci nemohou kvůli péči o pacienty odjet skandovat.

Zcela ochromen tak bude například chod chrudimské radnice či Okresní správy sociálního zabezpečení v Rychnově nad Kněžnou, tam bude fungovat jen podatelna. Menšími formami protestů se připojují i jinde.

Asi nejmasivnější podpora stávky je mezi zdravotníky. S ohledem na pacienty se však zapojí jen symbolicky na několik desítek minut či pouze manifestačně. Provoz nemocnic tak nebude nijak omezen.

„Ze zdravotníků se ke stávce, byť v omezeném rozsahu, připojí možná polovina lidí. Naopak mezi úředníky je podpora poněkud slabší,“ řekla včera Jana Šauerová, předsedkyně regionální rady odborových svazů Pardubického kraje.

Co se týče škol, plné zapojení do stávky ohlásilo jen v Pardubickém kraji 57 škol, v řadě dalších bude provoz více či méně omezen, především o školní jídelny. „Školských zařízení, která nedeklarovala žádnou podporu odborářským požadavkům, je skutečně pomálu,“ dodal Šauerová.

Sami odboráři nemají přehled, kdo všechno se ke stávce připojí. „Někde se bude stávkovat, ale zaměstnanci zůstanou na pracovištích. Jinde zase vyrazí ve volném čase na demonstraci. Další se připojují souhlasnými peticemi nebo například plackami na klopách jako zaměstnanci ve zdravotnictví. Podpora se také liší místo od místa,“ řekl Václav Vokřál z vedení Českomoravské konfederace odborových svazů v Královéhradeckém kraji.

Symbolem stávky se staly především školní kuchařky. „Hlásí mi různé formy protestu, od uzavření na celý den, omezení vaření na jedno jídlo či přípravu krupicové kaše, aby se ostatní kuchařky mohly zúčastnit demonstrace,“ řekla koordinátorka protestů v Královéhradeckém kraji Růžena Rýglová.

Důvodem ke stávce zaměstnanců ve státní a veřejné správě je jednak plán vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd, jednak způsob, jakým vláda chce mzdy snížit. Kabinet totiž prosadil změnu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost stanovit tarifní složku platu zaměstnance bez ohledu na počet odpracovaných let, a to pro většinu zaměstnanců ve státní a veřejné správě. Novela také zavádí do státní správy smluvní platy. Kromě stávky se bude 15. prosince konat demonstrace policistů a hasičů, kteří stávkovat ze zákona nesmějí.

Zeptali jsme se na Chrudimsku: Dotkne se vás středeční stávka?

Miroslav Žítek
starosta, Ronov n. Doubravou

V budově našeho městského úřadu se stávkovat nebude, takže se mne osobně protest státních zaměstnanců nikterak nedotkne. Na radnici bude normální provoz stejně jako v jiný pracovní den bez jakéhokoliv omezení. Ale účastníci stávky budou morálně podpořeni. , stávkující ale budou morálně podporovat.
Markéta Adámková
učitelka MŠ, Hlinsko

Souhlasím se stávkou učitelů. Ať jsou tabulky platů vyšší a přidáno by měli dostat učitelé na mateřských školách. V současné době mám o tři tisíce korun méně, než když jsem učila na základní škole. A to tu mám víc práce. Také nesouhlasím s ustanovením nových platebních podmínek, protože jsou nespravedlivé. (pk, rad)