Pěstitelům i odborné veřejnosti se nyní prostřednictvím šestice vystavovatelů představí plodiny, které dozrávají právě v závěru léta. Konkrétně tu bude k vidění 19 odrůd slunečnice, 30 odrůd kukuřice i dvě odrůdy zajímavé a méně známé plodiny, čiroku. Výstava Naše pole není salónní akcí.

Sortiment zemědělských rostlin se představí na malých políčcích, návštěvníci si je tak budou moci prohlédnout přímo na konci vegetačního vývoje. Tak dobře vyniknou rozdíly, kterými se jednotlivé druhy a hybridy mezi sebou odlišují. Jde leckdy o zajímavá srovnání. Různé hybridy zemědělských plodin se totiž mohou lišit vzhledem, hospodářským výnosem ale třeba ináchylností k různým cizopasným škůdcům a chorobám. Všechny uvedené faktory se mohou rozhodujícím způsobem zobrazit v hospodářském výsledku zemědělců, kteří se rozhodnou pro jejich hospodářské využití.

„Vystavovatelé tady budou po celý den připraveni poskytnout zájemcům i velice podrobné informace. Hovořit se bude samozřejmě také o výhodách a nevýhodách, se kterými je při pěstování konkrétních odrůd nutno počítat,“ uvádí organizátor výstavy Michal Štěnička. Návštěvníci by se měli na výstavě dozvědět i spoustu doplňujících informací, které se týkají chemické a biologické ochrany rostlinných kultur.

„Předpokládáme, že akce se zůčastní i zástupci firem z této oblasti,“ vysvětluje Štěnička. Podle jeho slov lze i tady vysledovat v posledních letech pozitivní vývoj. „Dnes vyvíjené a prodávané přípravky jsou na vysoké úrovni. Zároveň se ale při jejich aplikaci klade v dnešní době mnohem větší důraz na prevenci před možným poškozením životního prostředí,“ uzavírá Štěnička.

Názor redaktora Chrudimského deníku Marka Nečiny na dnešní zemědělství najdete v rubice "K věci".