Zatímco vloni nevěděli ovocnáři kam s nadúrodou a plody nechávali v některých případech prostě shnít na keřích či stromech, letos naopak bojují s nepřízní počasí.

Očekávají výrazný pokles sklizně raných třešní, švestek, meruněk a dalších peckovin.

„Ohrožena je i kvalita ovoce, protože v důsledku dešťů ovocnáři jen velmi obtížně bojují s houbovými chorobami,“ sdělil předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík z Holovous na Jičínsku.

„Nejvíce postižené jsou rané třešně, které možná ani žádné nebudou. Třešně pro nedostatatek slunečního svitu nedozrávají a při trvalých deštích praskají již zelené,“ řekl Ludvík. U meruněk by podle něj pokles úrody mohl být až 50 procent. „Velmi málo bude i raných švestek, pokles čekáme i u broskvoní a višní,“ pokračoval předseda ovocnářů ve výčtu očekávaného.

Záleží na lokalitě

Květnové chladno a déšť se na stromech podepsaly špatným a nerovnoměrným kvetením, které se proti obvyklé době protáhlo z pěti až sedmi dnů až na dva týdny.

Celá vegetace je podle odborníků letos zpožděná asi o dva týdny. Úroda jablek zatím jeví jako průměrná. Ale záleží na lokalitě.

„Jablka máme zničená úplně, odepsaná je i cibule. Podepsaly se na tom vytrvalé deště, padaly tu i kroupy. V pořádku je jen zelí, česnek, u broskví také očekáváme slušnou úrodu,“ řekl majitel zemědělské farmy v Dolním Újezdě na Svitavsku Ladislav Drahoš.

Se zlou se tu potázali i s jahodami, na které se farma specializuje. „Začaly kvést s třítýdenním zpožděním a úrodu očekáváme zhruba o 30 procent nižší,“ dodal.

Podprůměrnou sklizeň kvůli houbám a plísním očekává také farmář Jaroslav Nevole z Choltic na Pardubicku. „Je to znát, úroda bude horší než vloni, a to u všech druhů ovoce. Citelný je asi 40procentní propad sklizně raných třešní. Pozdní naproti tomu vypadají mnohem lépe. Počasí napáchalo své. Nekteré odrůdy zmrzly, problematické jsou houbové choroby u jabloní,“ uvedl Nevole.

Před rokem opačně

Přitom před rokem měli pěstitelé jiné problémy: nadúrodu a nezájem zpracovatelských podniků. „Rybíz nikdo nechce ani za korunu,“ sděloval Deníku sadař Ladislav Vágenknecht z Lužanské zemědělské společnosti. „Rybízu bylo dost, broskví bude přetlak, ale my to neprodáme, protože u nás nejsou zpracovatelské podniky."

Ovocnář Václav Hlaváček pěstuje jahody v Černíkovicích-Domašíně na Rychnovsku. Letos má v době sklizně jiné starosti, než je nevyzpytatelnost počasí.

„S plísní nemáme velké problémy, i když vlhkost rostlinám uškodila. Některé zežloutly, protože jsou podmáčené. Úroda je nižší.“

Jejich firma pěstuje jahody určené především k samosběru. Lidé si sami natrhají až sedmdesát procent plodů.

„My ovšem v současné době řešíme úplně jiné problémy, a ty s ovocnářstvím příliš nesouvisejí. Máme tu rozkopanou cestu a nemůžeme se nijak dostat na pole,“ sdělil Václav Hlaváček, co jejich podnik teď nejvíc pálí.