Míra nezaměstnanosti v okrese Chrudim se k 30. červnu dále snížila o 0,25 procentního bodu. Bez práce je nyní na Chrudimsku 8,58 procenta obyvatel.

I přes současný pokles je nezaměstnanost stále mírně vyšší oproti stavu ke konci června předcházejícího roku, kdy její míra činila 8,48 procenta. Optimisticky však působí fakt, že se hodnoty v posledních měsících začínají shora přibližovat právě hodnotám z minulého roku. Do grafů se tak nyní začíná promítat pozorované hospodářské oživení.

„Řada firem nyní opět nabírá zaměstnance, většinou však nejde o významnější počty. Do posledních čísel se tak promítlo nejen oživení, ale i nárůst sezonních prací, ke kterému právě v této době dochází,“ uvádí vedoucí oddělení trhu práce a analýz Miroslav Panák z chrudimského úřadu práce.

„V dalším období očekávám jistou stabilizaci, s příchodem absolventů na pracovní trh by mohlo dojít k opětovnému mírnému nárůstu nezaměstnanosti,“ uzavírá Panák.

Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.

Řidiči mají zelenou

Z hospodářské sféry však mezitím přicházejí další pozitivní signály. Na Chrudimsku například roste poptávka po řidičích nákladních automobilů, zájem je také o šičky.

Zaměstnance poptávala také chrudimská firma Siag, zhotovující tubusy pro větrné elektrárny.

Podle odborové předačky Aleny Šírové nabrala letos desítky lidí i hlinecká firma Backer, výrobce elektrických topných těles.

Počet evidovaných nezaměstnaných

Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.

Počet volných míst
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.
Počet absolventů
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.

Míra nezaměstnanosti
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.
Trh práce
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.
Statistiky nezaměstnanosti za červen 2010.

Východní Čechy: Počet lidí bez práce opět výrazně klesl


S létem a souvisejícím rozmachem sezonních prací opět znatelně klesla nezaměstnanost v regionu. Pokles o 0,3 procentního bodu je jedním z největších v zemi.

Srovnání nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Východních Čech za červen 2010.

Pomohlo i oživování poptávky a růst výroby po loňské krizi, stejně jako veřejně prospěšné práce v obcích.

V Královéhradeckém kraji míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 7,1 procenta, v krizí postiženějším Pardubickém kraji na 8,4 procenta. Snížení vykázala nezaměstnanost, počítaná vždy k poslednímu dni v měsíci, už čtvrtý měsíc po sobě. V celých východních Čechách je tak nyní bez práce 43 tisíc lidí.

Tabulka práce.Podle ředitele hradeckého úřadu práce Martina Horáka k poklesu přispěla vedle rozběhnutí prací v zemědělství a stavebnictví také letní turistická sezona na horách a oživení ekonomiky. „Do některých průmyslových podniků již začínají nastupovat uchazeči. Oživení je zejména ve firmách navázaných na automobilový průmysl,“ řekl Horák.

Nicméně firmy jsou v nabírání nových zaměstnanců stále velmi opatrné. Například gumárny Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, které vyrábějí těsnění pro auta, oznámily plán zvýšení letošních tržeb o 34 procent. Od loňského razantního poklesu poptávky firma nabrala 200 lidí. Naopak insolvenčnímu řízení kvůli dlužným mzdám nyní čelí hradecká firma Hacar, která vyrábí automobilové nástavby a opravuje nákladní automobily.

V červenci se podle odborníků dá čekat stagnace nebo mírný nárůst nezaměstnanosti kvůli nově příchozím absolventům ze škol a učilišť. O prázdninách navíc firmy nové lidi moc nenabírají. Výjimkou by měl být tchajwanský výrobce počítačů Foxconn v Pardubicích, který hledá stovky pracovníků.

ČTĚTE TAKÉ: Foxconn nabízel až tři stovky pracovních míst na burze

Celá řada lidí ve Foxconnu pracovala a už tam znovu nastoupit nechce. Firmě nepomohla v médiích zveřejněná pokuta za nedodržování Zákoníku práce. Ve Foxconnu mají velké výrobní úkoly a nedostatek pracovníků, proto se to snaží dělat až za hranice zákona.
Nezaměstnanost v celém Česku se v červnu meziměsíčně snížila o 0,2 procentního bodu na 8,5 procenta. (čtk, kim)

Tabulka práce.