Příkladem této rychlosti může být šest parcel v Holetíně. „Všechny jsou zadány,“ říká starosta Jan Břeň. Přitom obec teprve zadala projekt na zasíťování a jen nedávno pozemky vykoupila. Cena za metr čtvereční je 90 korun. Jednotlivé parcely mají rozlohu zhruba tisíc metrů čtverečníc. Hlinsko je odsud vzdáleno asi tři kilometry.

Další šestice parcel ve vzdálenější části obce od Hlinska je už také prodána. Tady byla podle starosty Břeně cena ještě příznivější, a to 50 korun za metr čtvereční. „Dá se říci, že jsme v současnosti uspokojili všechny vážné zájemce, ale rozhodně nechceme v přípravě ustat a v územním plánu připravíme další vhodné pozemky,“ podotýká starosta Holetína.

Žádné volné parcely, které by měla k dispozici přímo obec, nyní zájemci nenaleznou například ani v Jeníkově. „Prodali jsme jich naposled dvanáct,“ doplňuje starosta Pavel Hladký.

O moc lepší podle realitních makléřů není ani situace, pokud jde o prodeje přímo od soukromých vlastníků. „Právě v Jeníkově máme v nabídce jedinou parcelu. Všeobecně lez říci, že pozemky nejsou,“ uvádí Ondřej Čermák z realitní kanceláře Ossa.

Velké rozdíly

Dvě desítky parcel, z nichž většina už je také zadána, chystají nyní v Kameničkách. I tady je cena ve srovnání s městy miniaturní.

Celkem 22 stavebních pozemků bude k dispozici v hlinecké místní části Srní. Zde už je cena ovšem o poznání vyšší, a to 300 korun za metr čtvereční, čemuž odpovídá i mírnější zájem. Volné parcely jsou zde stále. Také odsud je samotné Hlinsko vzdáleno zhruba tři kilometry.

„První fázi zájmu budeme vyhodnocovat sice až na konci tohoto měsíce, ale podle zpráv z odboru majetku se chodí zájemci informovat o podmínkách prodeje prakticky neustále,“ tvrdí místostarosta Hlinska Pavel Šotola.