Na výrobě se přitom podílí šest desítek zaměstnanců. Ti nechali nahlédnou do své „kuchyně“ během víkendového Dne otevřených dveří stovkám návštěvníků. Podívat se přišli staří i mladí.
„Pracuje tady můj strýc i děda. Já už pivovar znám, ale chci výrobu ukázat i své přítelkyni,“ vysvětlujesedmnáctiletý Chrudimák Michal Tichý, držící se za ruku se svojí sympatickou dívkou.
To už se ale otevírají dveře a hostů se ujímá Jiří Fuxa, který strávil v podniku téměř čtyři desítky let pracovního života. Čerstvý důchodce sype čísla z rukávu. „Většina piva skončí v sudech, v lahvích je expedováno 31% výroby. Mezi výrobky dominuje dvanáctistupňové pivo, to tvoří bezmála polovinu produkce,“ uvádí Fuxa. Největším odběratelem pivovaruje hlinecká Jednota.
To už se ale návštěvníků postupně ujímají další zasvěcení průvodci. Ti je seznamují s vařením, zráním i stáčením piva. Je zajímavé sledovat, jak se voda z Hamerské přehrady postupně mění v obrovských kotlích za přičinění žateckého chmele, českobudějovických pivovarských kvasnic a dalších surovin a přísad v oblíbený pěnivý nápoj. To ale trvá desítky dní. Čím silnější pivo je, tím více času potřebuje ke svému zrání. Teprve pak zamíří nápoj z Hlinska ke svým spotřebitelům.
Lidé, vymrzlí ve sklepích pivovaru, si ale po prohlídce pivovarské technologie s chutí užívali také doprovodný hudební program, zpestřený například i netradičními soutěžemi.