Nejen o zaniklých pivovarech víc napoví výstava To pivečko je boží dar, kterou dnes zahájí Regionální muzeum v Chrudimi. Kurátorkou výstavy je Alena Dufková.

„Výstava návštěvníky seznámí nejen s historií pivovarnictví a postupem výroby piva, ale také s řemesly, která s pivovarnictvím souvisela - s ledaři, bednáři i pěstiteli chmele. Převážná část výstavy je věnována zaniklým i současným pivovarům na území bývalého chrudimského okresu,“ řekla Dufková.

Ledaři postupně ztratili práci někdy na konci 19. století, kdy pivovary zaváděly modernější způsob chlazení. I bednáři jsou dnes spíš raritou. V Česku jich zachovává řemeslo jen několik, podotkla Dufková.

V regionu Chrudimi se vařilo pivo například v Podlažicích, Hrochově Týnci a Chroustovicích. Jen v Chrudimi mělo kdysi právo vařit 110 měšťanských domů. Právo várečné náleželo královským městům, šlechtě i církvi. Pojmenování jednotlivých druhů piv a propracovaná loga na etiketách, jak je znají konzumenti dnes, jsou až novodobější záležitostí, kdy postupně vznikala reklama. Například v šestnáctém století předci říkali pivu ječné nebo červené.

Návštěvníci výstavy zhlénou mnoho věcí, které byly k vaření piva potřebné, a uvidí i staročeskou hospodu. Expozici doprovodí také fotografie dochovaných pivovarnických domů. O historii pivovarnictví se mají zájemci možnost něco víc dozvědět do 29. srpna.