Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pondělní stávka bude na východě Čech asi nejednotná

Východní Čechy – Pro obyvatele Pardubického kraje to bude v pondělí nemilé přivítání z jarních prázdnin.

25.2.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Mnozí se nebudou moci kvůli stávce ve veřejné dopravě dostat do škol a do práce. Protest řidičů linkových autobusů a MHD i železničářů za zachování dosavadních benefitů má začít ve čtyři a trvat do devíti hodin ráno.

Vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, například režijních jízdenek, od 1. ledna zavedla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Odborům vadí, že daň se nově bude vypočítávat z tržní ceny, a nikoli z nižší zaměstnanecké. Železničáři se ozývají nejhlasitěji, neboť mají obavy o osud režijních jízdenek. Ty stojí na rok 250 korun, odbory se ale bojí, že DPH bude nutné odvést z 22 000 korun, což je cena roční síťové jízdenky. Zatímco podle staré úpravy by daň byla 50 Kč, nově by mohla být 4400 Kč. Řidiči MHD v Hradci Králové by zase místo dnešních 300 korun za roční režijku platili až 1200 korun.

Proč to slovo „má“? Zatím není vůbec jisté, zda vůbec, a hlavně, v jakém rozsahu se stávka uskuteční. Zásadovost se zřejmě dá očekávat od strojvůdců, nekompromisní postoj ve vymáhání svých požadavků dali najevo už v minulých letech. Regionální železniční doprava tak bude zřejmě ochromena nejvíc.

U autobusů a linek MHD je situace složitější. Zatím pouze v Pardubicích zaměstnanci tamního dopravního podniku oznámili, že se ke stávce připojí, odboráři v dalších východočeských dopravních společnostech zatím vyčkávají na povel pražského ústředí odborů. Čas mají do sobotního rána, reálně tedy do pátku.

„Odbory nám právě oznámily, že se k pondělní stávce připojí. V pátek odpoledne po jejich zasedání se dozvíme, jakou formou a v jakém rozsahu. Teprve pak budeme schopni vytvořit plán, jak zajistit ranní dopravu,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku města Pardubic Petra Brunová.

Ani šéf zdejších odborů Zdeněk Michal nebyl schopen nic říci o podobě stávky. Vyčkává se na probíhající jednání v Praze. „Nic není ještě hotové,“ uvedl Michal.

Stavovská čest

„Doufám, že se nakonec stávkovat nebude. I poslanci přece souhlasí, že paragraf o vyšším zdanění benefitů ze zákona zmizí,“ přisvědčil východočeský šéf Odborového svazu dopravy Zdeněk Wahl.

Není tak vyloučeno, že i v Pardubicích MHD normálně pojede, řidiči se k protestu připojí třeba jen symbolickou trikolorou či plakátkem.
„A i kdyby došlo na stávku, nepředpokládáme, že se jí zúčastní 100 procent zaměstnanců, ne všichni jsou v odborech. Krizový dopravní plán se nám tak podaří zajistit,“ dodala Brunová.

Královéhradeckému dopravnímu podniku odboráři své rozhodnutí zatím vědět nedali, podobně jako v řadě společností zajišťujících ve východních Čechách meziměstskou dopravu.

„Troufám si tvrdit, že u nás se stávkovat nebude,“ prohlásil sebejistě Jan Klíma, ředitel společnosti Orlobus, která provozuje linkové autobusy na Náchodsku, Rychnovsku a části Hradecka.

„Myslím, že odborářům jde u režijních průkazek o zachování stavovské cti než o samotnou finanční hodnotu výhod,“ dodal ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Miloslav Kulich.

Ochromí pondělní stávka odborářů nejen pardubickou dopravu?

Na mnoha místech republiky se v pondělí ráno možná zastaví veřejná doprava. Odboráři plánují stávku, která se dotkne i Pardubic. Důvodem stávky, která zasáhne ranní špičku v čase od čtyř do devíti hodin, je protest proti vyššímu zdanění zaměstaneckých výhod, například režijních jízdenek.

„Ve středu ráno nám odborová organizace dala jasné stanovisko, že se připojí. My zatím připravujeme krizový plán dopravy,“ uvedl ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

„Analyzujeme nyní stav zaměstnanců, kteří se budou a nebudou účastnit. Pokusíme se tak zajistit alespoň část dopravy s těmi zaměstnanci, ktěří stávkovat nebudou,“ dodal Tomáš Pelikán.

Stávka však ještě není zcela jistá. Je možné, že ji odboráři odvolají, záleží však na postupu Poslanecké sněmovny.
Tomáš Pelikán prozradil, že jasné stanovisko a postup pardubického dopravního podniku bude znám po pátečním jednání.
Stávka nezasáhne jen hromadnou dopravu, ale zřejmě i železnici. České dráhy (ČD) se připravují, aby lidé měli v případě stávky co nejvíce informací o tom, co se bude dít.

„Přesto, že vedení drah zatím nedostalo od odborů žádnou oficiální informaci o tom, že se vlaky opravdu zastaví, už začínají připravovat dispečeři speciální oběhy vlakových souprav na 1. březen. Zároveň připravujeme cesty, jak co nejrychleji informovat cestující o tom, které vlaky jedou, které budou zpožděné a kde čekat problémy. To se bude týkat hlavně internetu a našeho telefonického kontaktního centra,“ informovalo tiskové oddělení ČD.

„Každé pondělí jezdím v šest ráno do školy do Brna. Pokud vlaky nepojedou, promeškám hodiny, protože nevím, jak bych se tam jinak dostala,“ prohlásila studentka Jana Komárková.

Monika Suchá

Autor: Kamil Dubský

25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Ilustrační foto.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Trenér Cirkl: Hejcman zapresoval na stopera a srovnal

Třemošnice - V dalším domácím utkání fotbalového krajského přeboru Třemošničtí přivítali Holice. O vítězi rozhodly penalty.

Škody po nehodě jdou do statisíců

Chrudim – Dvě auta se srazila na silnici I/17 u Chrudimi v úterý patnáct minut po osmé večer. Podle slov tiskové mluvčí Policie ČR Evy Maturové jel šestačtyřicetiletý řidič peugeotu od Chrudimi v levém odbočovacím pruhu na Pardubice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení