Na SOS se obrací stále více spotřebitelů, kteří si nejsou jisti, zda kupují opravdovou čokoládu, nebo náhražku z rostlinného tuku, protože nedokážou ze složení výrobku odhadnout, o co jde. „Prodávající nesmí u náhražkových výrobků psát, že jsou čokoládové. Mnozí to vědí, proto k takovému zboží dávají informaci, že jde o mikulášské či vánoční figurky,“ upozorňuje mluvčí SOS Ivana Picková.

„Určitým vodítkem může být, pokud je ve složení uveden rostlinný tuk na předním místě. Dá se předpokládat, že jde o nečokoládový výrobek, tedy o náhražku,“ dodává s doporučením, aby se spotřebitelé naučili číst složení.

Pokud tato informace na výrobku chybí, určitě by takové zboží neměli kupovat a měli by upozornit pracovníky prodejny, případně Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Leccos o kvalitě mohou spotřebitelé vyčíst z ceny výrobku, i když ani to není stoprocentní vodítko. V loňském průzkumu SOS se ukázalo, že za vyšší cenu se prodávají i náhražky. SOS upozorňuje, že případná reklamace takového zboží může být problém, protože pokud prodávající výslovně netvrdil, že jde o čokoládu, nemá spotřebitel šanci získat zpět peníze, pokud není spokojen s kvalitou výrobku.

Výrobky z rostlinného tuku se začínají objevovat i mezi bonboniérami. Také při jejich nákupu by si zákazníci měli dát pozor na složení. A pokud si nejsou jisti, raději je nekupovat. „Pokud se budou spotřebitelé orientovat na levné zboží, pak se nemůžeme divit, že náš trh je čím dál více zaplavován levnými a náhražkovými potravinami, nad jejichž kvalitou se mnohdy pohoršujeme. Jediný způsob, jak tomu zabránit, je nekupovat,“ doporučuje spotřebitelům Ivana Picková.

(vab)