Co dělat při ztrátě zaměstnání, na koho se obrátit, na jaké dávky od státu vzniká nárok nebo jak si najít nové zaměstnání a co vše je k tomu potřeba. Tyto a další informace přináší publikace „Příručka nezaměstnaného v roce 2010“. Vydalo ji ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Vyšla v nákladu 100 tisíc kusů a je dostupná zdarma na všech úřadech práce, na okresních správách sociálního zabezpečení, Státním úřadu inspekce práce, ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce i na dalších úřadech.

Příručka nezaměstnaného v roce 2010 má podtitul „Informace, které byste měli vědět při hledání práce“. V jejím úvodu říká ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka: „Bojovat s nezaměstnaností je jednou z priorit ministerstva práce a sociálních věcí a orgánů a organizací v jeho působnosti. Máme proto řadu protikrizových projektů či programů, realizujeme rekvalifikační kurzy, podporujeme tvorbu nových pracovních míst a snažíme se problémům předcházet. Mimo jiné včasným podáváním ověřených informací.“ I proto MPSV publikaci vydalo. Vše stálo 386 750 korun, jedna příručka vyšla na necelé čtyři koruny.

Ukázka z publikace

2. 2. Co si mám připravit za doklady?

Při první návštěvě na úřadu práce si s sebou vezměte platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého bydliště. Dále je nutné s sebou vzít doklad o ukončení pracovního poměru, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, potvrzení o ukončené náhradní době (návrat z mateřské dovolené, péče o osobu blízkou), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, vezměte tyto doklady také s sebou. V případě, že uvedené doklady nemáte, je možné na adrese http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/formulareobcana použít pro zaměstnavatele formulář potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Kromě vytištěné podoby si Příručku nezaměstnaného lze stáhnout i z webových stránek MPSV, konkrétně z adresy http://www.mpsv.cz/cs/6800.

Štěpánka Filipová
vedoucí oddělení styků s veřejností
MPSV a tisková mluvčí

Zájem o zaměstnání ve školství v době krize výrazně vzrostl

Hradec Králové – Prosincový průzkum agentury Commservis.com mezi pedagogy a řediteli středních škol ukázal, že učitelské povolání je v době ekonomické krize považováno za stabilní a perspektivní. Během podzimu výrazně vzrostl počet lidí se zájmem o pedagogickou profesi. V regionech s vyšší nezaměstnaností až osmkrát.

„Naše dotazníkové šetření jsme provedli na 56 středních školách po celé republice. Cílem bylo zjistit názory učitelů na jejich povolání s ohledem na ekonomickou krizi a současnou situaci,“ vysvětluje Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com. „Dále jsme zjišťovali zájem o místa pedagogů s ohledem na ekonomickou krizi,“ řekl Zdechovský.

Výsledky ukazují, že učitelé si svého povolání cení a hodnotí je jako stabilní oproti jiným odvětvím. Zatímco firmy musely během roku 2009 omezovat náklady, které se projevily i v personální oblasti, školství se snižování stavů výrazně nedotklo.

Mezi kladně hodnocené aspekty učitelského povolání patří stálá pracovní doba, stálý plat, možnost dalšího vzdělávání a snížený počet studentů ve třídách.

Šetření ukázalo, že zájem o učitelské povolání se oproti roku 2008 zosminásobil. Důležitým faktorem je ekonomická krize, která prověřila existenční a konkurenční schopnosti ekonomických subjektů. Do školství se proto stále víc hlásí lidé ze soukromé sféry, kde se zvýšila nezaměstnanost. „Lze předpokládat, že zájem o učitelství bude pokračovat. Může to vést ke zlepšení současného systému, kdy se do škol budou vracet odborníci a specialisté ze svých oborů,“ uzavírá Zdechovský.

EVA FRUHWIRTOVÁ