„Zvěř teď neohrožuje krutá zima ani touto dobou běžný nedostatek potravy. Žádné větší úhyny teď nemáme hlášeny,“ říká Jiří Ročňák, pracovník odboru životního prostředí chrudimského městského úřadu.
Podle Ročňáka se naopak vposledních domech výrazně navýšily stavy černé zvěře. „Zavinila to opět velmi mírná zima vloňském ivletošním roce,“ vysvětluje odborník na myslivost.
Také počty divokých prasat lze velmi dobře dokumentovat na počtu provedených odstřelů. „Vminulé sezóně byly odstřeleny asi čtyři stovky divočáků. Ta letošní sezóna ještě zdaleka neskončila a střeleno bylo prozatím více než 700prasat,“ uzavírá Jiří Ročňák.
Na vysoké stavy černé zvěře poukazují opakovaně především zemědělci, kterým tato zvířata dokážou způsobit velké škody.
Prase divoké (Sus scrofa L.) vmyslivosti označované jako Černá zvěř, samec– Kanec, samice– Bachyně a mláďata– Selata) je jediný druh prasete žijící divoce na území ČR. Prase divoké je rozšířeno po celé Evropě a Asii a bylo rozšířeno ina další kontinenty, ikdyž rozlišení skutečného prasete divokého a ferálního prasete domácího není vždy jednoznačné.
Prase divoké je významná lovná zvěř. Jeho domestikovanou formou je prase domácí. Samec prasete divokého se nazývá kňour nebo kanec, samici říkáme bachyně. Prase divoké je rozšířeno po celé Evropě a Asii.