Družstvo Dipro Proseč bylo založeno před padesáti lety, nyní zaměstnává více než dvě stě lidí, z nichž je padesát procent zdravotně postižených. Výrobky ze dřeva a kartonových lepenek úspěšně vyváží do států Evropské unie. Má také internetový obchod.

Podstatně mladší je další prosečské družstvo, které se jmenuje Ergotep. Vzniklo v roce 2003, jeho zakladatelé jsou zdravotně postiženi a družstvo má od samého počátku statut chráněné dílny. „Vytváříme podmínky zdravotně postiženým spoluobčanům pro jejich integraci do společnosti formou vhodných pracovních příležitostí, následně pak pracovní a ucelenou rehabilitací,“ vysvětluje personální ředitel družstva Jiří Herynek.

O tom, že v Ergotepu dělají svou práci dobře, svědčí ocenění, které družstvo získalo loni v prosinci v Lichštejnském paláci v Praze. Tam se uskutečnil slavnostní večer u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením. Jiří Herynek tam pro Ergotep Proseč převzal ocenění v kategorii firem, jež zaměstnávají zdravotně postižené. V Ergotepu jich je více než sto.