Dvě třetiny Východočechů nad těmi čísly mohou nevěřícně kroutit hlavou, ale je to tak: průměrná mzda v Královéhradeckém i Pardubickém kraji se ve třetím čtvrtletí letošního roku přehoupla přes 20 500 korun hrubého.

Statistický průměr totiž uměle navyšují statisícové platy nejlépe placených manažerů, ve skutečnosti však dvě třetiny zaměstnanců nevydělávají ani udávaný průměr. Východočeši jsou navíc špatně placení i v celorepublikovém srovnání.

V nejbohatší Praze si lidé vydělávají v průměru o devět tisíc korun víc.

Podle aktuálních čísel statistiků činí průměrná mzda ve východních Čechách 20,5 tisíce hrubého. Takové číslo je však především lidem z venkova a z méně průmyslových oblastí východních Čech spíš k zlosti.

Průměrné mzdy.


„Ano, domů přinesu měsíčně 25 tisíc. Ale za jakou cenu? Je to z práce do práce. Skončí mi směna v podniku, sednu do auta a jedu dál po melouchách. Nic jiného mi nezbývá,“ řekl Zdeněk Suchánek z Hlinska.

Jak podotkl, mezi jeho přáteli a známými si udávaných 20 tisíc vydělá v hlavním pracovním poměru málokdo. „Navíc je teď nouze o práci, každý je rád za to, co má.“

Svízelná situace panuje v celém regionu. „U nás ve firmě se moc o přidání nedá hovořit. Dostali jsme jednorázové navýšení platu, jeden měsíc nám přidali 2,5 procenta krát 12 měsíců. Dělníci si u nás vydělávají 12 500 korun měsíčně, přitom děláme 12 hodin a i noční směny,“ řekla pro ČTK odborářka z AVX Lanškroun Marie Hubálková.

Naproti tomu ve velkých městech s podniky těžkého průmyslu je přece jen situace lepší. V pardubické chemičce Synthesia nebo společnosti Explosia se mzdy blíží krajskému průměru, v prvně jmenovaném podniku převyšují 19 000 korun, v Explosii mají lidé téměř 20 400 měsíčně. „Vzhledem k situaci, jaká panuje, je to relativně ucházející,“ řekl Milan Stružinský ze základní organizace Odborového svazu Echo Synthesia.

Tady totiž pozor – průměrná mzda se počítá jako průměr všech mezd. Výsledná cifra je tak opticky navýšená o příjmy nejlépe placených manažerů, ve skutečnosti však na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. A za další: mzdy jsou spočítány podle sídel podniků. Například zaměstnance s tradičně nadprůměrnými platy v závodech Škoda Auto v Kvasinách a Vrchlabí statistici počítají pod Středočeský kraj, protože automobilka sídlí v Mladé Boleslavi.

(kim, čtk)