Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Ten první využívá spíše starší generace, která na půjčky nebyla zvyklá. Nevýhodou je delší doba čekání, ovšem lidem nevznikne žádný závazek.

Naopak mladší generace neváhá vzít si třeba i dvě půjčky najednou. Půjčka má nespornou výhodu v tom, že vysněnou věc mohou mít lidé okamžitě. Velkou nevýhodou ovšem je, že ji někdy dost výrazně přeplatí, protože v dnešní době nikdo nepůjčí peníze zadarmo.

„Přeplatek bude tím větší, čím menší bude počáteční složená částka a čím déle budou lidé půjčku splácet. Takže pokud první splátka bude činit pouze deset procent z celkové hodnoty a další splátky si necháte rozložit na pět let, může se stát, že konečná cena výrobku bude třeba i dvojnásobná proti ceně původní,“ radí Josef Černý ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Proto by si měli lidé před uzavřením smlouvy spočítat, kolik za výrobek celkově zaplatí. Pokud dotyčná firma odmítne tento údaj sdělit, běžte o dům dál. Také se nenechejte ukolébat údajem o zdánlivě nízké úrokové míře, ta není zdaleka podstatná.

„Mnohem důležitější je údaj, který se nazývá RPSN. Tato zkratka znamená roční procentí sazbu nákladů a ukazuje skutečné vynaložené náklady, které budou do konečného vyúčtování zahrnuty. Tedy nejen úrok, ale i náklady na zpracování, odesílání výpisů a tak dále,“ vysvětluje Josef Černý.

Lidé by si měli také uvědomit, že musí po celou dobu splácení být zaměstnáni, aby byli schopni plnit své závazky.

V opačném případě si totiž musí vzít další půjčku, aby mohli splácet tu první. Do této bezvýchodné situace se dostává stále více rodin, kterým nakonec hrozí soud a exekuce.

Proto Josef Černý doporučuje půjčovat si peníze pouze v nejnutnějším případě, například na vybavení domácnosti a nikoliv na dovolenou nebo na vánoční dárky. Jestliže si totiž lidé vezmou půjčku na dárky se splatností delší než jeden rok, co budou dělat příští Vánoce, když ještě nebudou zaplacené ty letošní?

Na závěr několik důležitých rad pro ty, kteří se bez půjček neobejdou. „Půjčujte si pouze v nejnutnějších případech a dávejte co nejvyšší první splátku. Smlouvu vždy uzavírejte na co nejkratší dobu, ideální je do jednoho roku, a půjčujte si pouze od renomovaných společností. Předem se vždy seznamte s podmínkami, vše si v klidu a nikoliv v časové tísni promyslete a před podpisem si smlouvu řádně přečtěte,“ uzavírá Černý.