Letošní léto nebylo na sluneční paprsky štědré, ale úroda na polích a zahrádkách dopadla nad očekávání dobře. Pěstitelé brambor se radují ze zdravých hlíz s velikostí XXXL.

V letošním roce rozhodně neplatí pořekadlo „čím hloupější sedlák, tím má větší brambory“. Urodilo se totiž všude a každému, takže by i cena „erteplí“ vhodných k zimnímu uskladnění měla být pro spotřebitele výhodnější než vloni. V současné době lze koupit kilogram za čtyři až šest korun, což je vzhledem k české kvalitě nesrovnatelné s dovozovými hlízami velmi příznivé.

„Na velikosti a množství brambor se podepsalo letní hodně deštivé počasí. Je jich hodně a jsou obrovské,“ řekl pěstitel Bohuslav Starý. Velkou radost z úrody měla jeho vnoučata – Martin s Eliškou si domů odnesli největší hlízy vážící přes kilogram, ale i ty, které svým vzhledem něco připomínaly. Eliška má stranou odložené pravidelné srdíčko anebo postavu zvířete, zřejmě hrocha. Hodně se na poli rodiny Starých urodilo brambor, které svým tvarem připomínají kuřecí stehna.

Zahrádkáři jsou také pyšní na velkou úrodu rajčat. Fotografie rostlin s obsypanými plody nám poslal Jan Horák z Chrudimě s popiskem: „Rajčatová sezóna na zahrádkách vrcholí. Všude se červenají plody rajčat. Otázkou je jen, kdo si na nich pochutná. Pěstitelé, nebo obávaná plíseň?“

Na jeho obrázcích je odrůda Marzano, kterou propaguje italský kuchař ve svém televizním pořadu. Vyznačuje se masitostí a malým množstvím semínek. Hodí se tedy především na sušení. V této době už příliš možností k ochraně rajčat proti plísni bramborové není. „Obávám se, že v této době už zbývá otrhávat napadené listy a plody a vozit je do sběrného dvora. Všimněte si, že na některých zahrádkách zbyly z rostlin jen základní stvol a vlastní plody - všechny listy zahrádkáři odstranili. Nevím, jestli je to cesta,“ pochybuje Jan Horák.

Tolik populární stříhání listů rajčat je možná účinnou obranou proti rychle postupující plísni, ale jak se mnozí zahrádkáři shodují, je to na úkor chuti plodů. Pokud úplně chybí listy, rajská jablíčka jsou nevýrazná, chybí jim sladkost a „sluníčková“ vůně. Velmi připomínají podtržené plody z obchoďáků v „akci“.