Díky spolupráci Pardubického kraje s kolektivním systémem Elektrowin na projektu s názvem Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu dokázali obyvatelé kraje loni odevzdat k recyklaci 1442 tun vysloužilých spotřebičů. Tím se podařilo ušetřit až 8,7 milionů kilowatthodin elektřiny a 845 tisíc litrů ropy.

Recyklační hlídka

„Každý obyvatel našeho kraje letos zatím v průměru odevzdal 2,79 kilogramu elektroodpadu,“ řekl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Největší podíl již tradičně tvořila chladicí zařízení. „Přístroje typu holicích strojků a fénů bohužel stále více než třetina obyvatel vyhazuje do kontejnerů na směsný odpad,“ konstatoval generální ředitel kolektivního systému Roman Tvrzník.

K významným projektům této společnosti patří Recyklační hlídka, jejíž cílem je učit děti zábavnou formou o nezbytnosti recyklace vysloužilých spotřebičů. Navazuje na ekologický projekt Ukliďme svět. Do této soutěže se v kraji zapojilo osmačtyřicet škol.

První místo obsadila Základní škola Dašice s celkovým množstvím 8770 kilogramů sebraného elektroodpadu. Při přepočtu na žáka zvítězila Základní a Mateřská škola Ostrov s více než 74 kilogramy sebraného odpadu na žáka. Pro srovnání, průměr na obyvatele republiky činí 5,2 kilogramu elektroodpadu.

„Zeměkoule není na jedno použití a vždy, když něco ze země bereme, je nutné i vracet. Recyklování je vracení suroviny zpět do naší země,“ prohlásil radní Kroutil.

(len)