Řepka olejka se pěstuje na Chrudimsku skoro na deseti procentech zemědělské plochy. Před půlstoletím téměř neznámá plodina teď co do obliby mezi zemědělci kraluje. Sklizeň jejích olejnatých semen právě vrcholí.

Jenom za uplynulý rok se výměra řepky na Chrudimsku zvětšila o tisíc hektarů, tedy bezmála o dvacet procent. V současnosti se tu pěstuje už na téměř sedmi tisících hektarech. Jeden hektar zde přitom během letošní sklizně průměrně dává něco přes třicet metráků semen.

Z čeho pramení obliba rostliny, která pokrývá krajinu zjara rozlehlými žlutými koberci? Za vším jsou peníze. Řepka, to je v současnosti zajištěný odbyt při stále rostoucí ceně. Cena totiž roste opravdu dramaticky zejména během tohoto měsíce. Na evropské plodinové burze překonala nyní hranici 300 EUR za jednu tunu, letošní celosvětová sklizeň je odhadována na 51 milionů tun.

„Poptávka trvale roste. Nejen u nás, ale i v zahraničí, například v Německu,“ uvádí Václav Kroutil, ředitel Regionální agrární komory Pardubického kraje. Cena 7200 korun za tunu, kterou ještě před týdnem považovali všichni za dobrou, je tak v současnosti vyloženě nízká. Tuzemské ceny se u nás rychle přibližují mezinárodnímu trendu. Tento týden už obchodníci nabízejí převážně 7300 až 7500 korun za tunu, nejvyšší nabídky znějí na 7800 korun za tunu.

„Právě v této době totiž probíhají jednání zemědělců s odběrateli o nových smlouvách,“ dodává Kroutil. Neustále rostoucí ceny ženou vzhůru přetrvávající informace o nedostatku olejnin a olejů. Ceny řepkového oleje vzrostly za poslední dva měsíce o šedesát EUR za tunu, což znamená nárůst o deset procent. Využití oleje je velmi široké. Řepkový olej známe především z kuchyně, kde slouží ke smažení.

„To ale zdaleka není jediná možnost. Používá se také například při výrobě mýdel nebo v kosmetickém průmyslu. V souvislosti s hledáním nových alternativních paliv se stále častěji mluví i o výrobě bionafty,“ vysvětluje Kroutil. Podle jeho slov už ale zemědělci na Chrudimsku nemohou výměry oseté řepkou o mnoho rozšiřovat.

„Už teď se tady s řepkou blížíme k hranici deseti procent zemědělské plochy. A právě oněch deset procent by se v budoucnu nemělo překračovat. Řepku totiž není vhodné pěstovat na jednom pozemku opakovaně v krátkých časových rozestupech. Jednak tím dochází k pozvolnému vyčerpání půdy, ale navíc se tím vytvářejí i podmínky pro masivnější vývoj různých škůdců a chorob,“ uzavírá zemědělský odborník.

Pohled redaktora Chrudimského deníku Marka Nečiny natéma řepky olejkynaleznete v rubrice "K věci".