I když dosud nebyl radě města předložen hospodářský výsledek za loňský rok, při prvním pohledu na černá čísla je jisté, že prodej dřeva nese peníze.

„Vloni jsme vysoutěžili skvělé ceny. Stejně jako letos jsme v lednu a únoru těžili dřevo za pomoci víceoperačního stroje Harvestor. Přinesl nám příjem v řádu statisíců. Máme obrovskou výhodu, že naše lesy stojí v poměrné blízkosti pily ve Ždírci nad Doubravou, která je největší v republice. Tam směřuje velká produkce našeho dřeva,“ vysvětluje ředitel chrudimských lesů Zdeněk Odvárka.

Letošní ceny poklesly o pět až deset procent, to je v řádech desetikorun. To je jistě snesitelné ve srovnání s obdobím po řádění vichřice Kiryll, po které se prodávalo dřevo výrazně pod běžnou cenou – kubík tehdy zlevnil třeba o celých pět set korun.

Z městských lesů se ročně těží asi 2800 metrů krychlových dřeva. Lesnický zákon sice umožňuje kácet větší množství, ale musí se dbát na rezervu. „Je třeba mít rozum a počítat s případnými kalamitami. Vždyť při té poslední nám během dvaceti vteřin spadla k zemi těžba za pět let,“ připomíná Zdeněk Odvárka.

Kdo by si myslel, že následky vichřice z let 2007 a 2008 jsou dávno odstraněny, mýlí se. Lesní hospodáři sice zasadili mladé stromky, ale pečovat o ně musí dlouhých sedm let, aby je zachovali v plném zdraví a síle.