Nedostatku pracovních míst využívají nejen personalisté, kteří si mohou vybírat z velkého množství kandidátů, ale i firmy či jednotlivci, kteří se rozhodli na lidech bez zaměstnání vydělávat. Zkušenosti s podvodnými pracovními inzeráty udělaly podle ankety agentury LMC provozující pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz v posledních měsících tři čtvrtiny z tisícovky dotázaných.

99 korun za minutu

„Od listopadu loňského roku jsem bez místa, proto jsem se rozhodla odpovědět na nabídku společnosti Centrum pomoci Česká republika, která na webových portálech nabízela práci,“ vzpomíná dvaadvacetiletá Hana.

Telefon po krátkém vyzvánění zvedl zástupce firmy a po určitou dobu si s adeptkou o případné nabídce zaměstnání povídal. Mimo jiné přišla řeč i na možnosti půjček, které by mohla v rámci své fiktivní práce nabízet, ale i čerpat. „Teprve po pětiminutové konverzaci jsem zjistila, že hovor je zpoplatněn 99 korunami za minutu,“ vzpomíná mladá žena.

„Jakmile nás na to naši klienti upozornili, okamžitě jsme podezřelou firmu zablokovali, stáhli jejich inzerci a zpřísnili monitoring nových registrací firem,“říká Jaroslav Hlavinka ze společnosti LMC.

Dalším trikem, který však už jde v některých případech nad rámec zákona, jsou poplatky za zprostředkování místa. Zprostředkovatelé vybírají od nezaměstnaných několik tisíc korun.

Tyto pracovní podvody se souhrnně nazývají „nigerijskými pracovními nabídkami“ podle prvních případů, které se objevily před několika lety. V poslední době však jejich počet roste.

Z mladého inženýra, který z pochopitelných důvodů nechce uvádět své jméno, se podvodníkům podařilo vylákat dokonce třicet tisíc korun. Pohovor probíhal po telefonu a desetitisícová částka stoupla na trojnásobek.

„Jednalo se o údajně velmi dobře honorované místo inženýra v zahraničí. Částka se postupně zvyšovala, protože firma tvrdila, že musí ještě zaplatit tu vízum, tu pracovní povolení, tu další poplatky a podobně,“ vysvětluje inženýr, který do zahraničí nakonec samozřejmě neodletěl.
Systém „letadlo“ nebo také „pyramida“ rovněž není nic nového. V poslední době však na něj zájemci o práci narážejí stále častěji, a to i pod seriozně vypadajícím inzerátem na profesionálních pracovních webových stránkách.

Princip je jednoduchý a stejný už řadu let: nakupte od nás výrobky v určité ceně a potom je s několikaprocentním ziskem prodejte dál. Často inzerovaného šedesátitisícového výdělku však dosáhnete, teprve až pod sebou budete mít síť dalších prodejců – a ti zase dalších.
K „úspěchu“ navíc poslouží i nákup virtuální kanceláře za několik tisíc korun, manuály a školení za další stokoruny. Většina lidí nyní už ví, že na inzeráty se slovy multilevel, případně herbalife nemá cenu reagovat.

Třetina je „letadlo“

„Téměř třetina respondentů nám potvrdila, že jim byla v klamavém inzerátu nabízena práce podle takzvaného systému letadlo,“ říká Jana Skálová z LMC.

Propracovanou formu takové nabídky připravila například společnost Euro Finance CZ – poradenská společnost. Zájemcům dávali podepsat nevýhodnou takzvanou benefitní smlouvu a požadovali přitom i uzavření penzijního připojištění.

Zároveň však chtěli po uchazečích, aby na místě poskytli kontakty na dalších sto až sto padesát osob, které by firma mohla oslovit.