„Pro sociální podnik je stejně důležité dosahování zisku jako zvýšení veřejného prospěchu. Toto podnikání, které prospívá společnosti, podporuje také Pardubický kraj," vysvětlila pro Deník.

Pro zájemce proto Pardubický kraj pořádá semináře o sociálním podnikání. Jeden z nich se konal v sále Zastupitelstva Pardubického kraje.

„Díky sociálním podnikům mohou vznikat nová pracovní místa především pro lidi, kteří jsou znevýhodněni na trhu práce. Mezi ně patří například osoby se zdravotním postižením, dlouhodobě nezaměstnaní či mladí z dětských domovů. Velkou příležitost zde vidím i pro neziskové organizace, které díky sociálnímu podnikání mohou získat i prostředky na vlastní prospěšné projekty," uvedl krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.

„Nyní hledáme vhodné formy podpory sociálních podniků ze strany kraje a na jaře bychom rádi vyhlásili nový grant na podporu vzniku a rozvoje sociálních podniků," dodal Pavel Šotola.

Dobrá praxe

Potencionální sociální podnikatele se snaží Pardubický kraj inspirovat právě na seminářích.

Přes třicet účastníků se tak seznámilo s výhodami a úskalími sociálního podnikání, formálními náležitostmi založení sociálního podniku i příklady dobré praxe.